Pokud jde o péči o domácnost a děti, Česko je vychýlené na jednom konci,“ říká novinářka týdeníku Respekt k tomu, že Česká republika je na tom podle indexu rovnosti žen a mužů hůř než většina Evropy. Podle novinářky tomu tak nebylo vždycky, ovšem v ostatních zemích Evropské unie se jednoduše věci mění mnohem rychleji než v Česku. „U nás ta změna není tak výrazná,“ upozorňuje.

„V Česku stále panuje velmi silné přesvědčení o tom, že tím, kdo má pečovat o děti a domácnost, jsou především ženy,“ vysvětluje Lauder jeden z důvodů, proč si Česko v indexu, který zveřejňuje Evropský institut pro genderovou rovnost, za poslední léta pohoršilo. Právě kvůli takovému postoji jsou ženy silně znevýhodněny na pracovním trhu.

„Říká se tomu penalizace mateřství. Znamená to, že postavení žen na pracovním trhu je velmi výrazně ovlivněno tím, že jsou matkami – ale nejenom tím, že jsou reálně matkami, ženy jsou znevýhodněny ještě dříve, než se matkami stanou,“ upozorňuje novinářka, podle které takový přístup naprosto ignoruje fakt, že některé ženy mít děti nemohou, nechtějí nebo je plánují až později v životě.

Lauder upozorňuje také na to, že největší rozdíly v platovém ohodnocení mezi muži a ženami jsou mezi vysokoškolsky vzdělanými lidmi. „U žen neplatí předpoklad, že vzdělání funguje jako sociální výtah a zaručená cesta k lepšímu výdělku,“ popisuje situaci a tvrdí, že dokonce čím vyšší vzdělání ženy mají, tím větší rozdíl v platu od svých mužských kolegů mohou mít.

Novinářka týdeníku Respekt také dodává, že stereotypní vnímání genderových rolí ve společnosti se nedotýká pouze žen a stále častěji je velkým tématem také pro muže.

„Spoustě mužů nevyhovuje situace, kdy jsou tak trochu redukováni na ‚kasičku‘, která je primárně zodpovědná za ekonomické příjmy,“ přidává další argument k tomu, že by systém pracovního trhu měl jít více naproti tomu, aby bylo možné lépe skloubit zaměstnání s rodičovstvím.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist