Radě Organizace spojených národů (OSN) pro lidská práva nadále předsedá Česko, Írán bude pouze předsedat Sociálnímu fóru. To není orgánem ani mechanismem OSN, nýbrž každoroční dvoudenní akcí. Ministerstvo zahraničí tak na sociální síti X reagovalo na úterní výroky ministryně obrany Jany Černochové (ODS), která na téže platformě uvedla, že se Írán ve čtvrtek stane předsednickou zemí rady. Odpoledne svůj příspěvek upravila.

Radě OSN pro lidská práva od ledna předsedá jako první Čech stálý představitel České republiky při OSN v Ženevě Václav Bálek. Funkční období trvá rok.

Černochová v úterý dopoledne uvedla, že Írán se ve čtvrtek stane předsednickou zemí. „Íránský režim sponzoroval vraždění Izraelců teroristy z Hamásu, je odpovědný za nárůst poprav v jejich zemi, za utlačování žen a dívek i nedávnou smrt 16leté Armity, která zemřela poté, co byla v metru napadena íránskou mravnostní policií za to, že nenosila povinný hidžáb,“ poznamenala. „Tak tento režim nám bude v Radě OSN od čtvrtka kázat o lidských právech. Gratuluji. Na Chartě OSN se musí rozpouštět inkoust,“ dodala.

Odpoledne ministryně svůj příspěvek aktualizovala s tím, že jí z něj vypadlo slovo „Fóra“.

„Jmenování vychází z návrhů regionálních skupin OSN a zohledňuje přitom princip regionální rotace. Írán nominovala asijsko-pacifická regionální skupina. I přes opakované projednání žádná jiná regionální skupina kandidáta nenavrhla,“ vysvětlila česká diplomacie.

Rozruch Černochová vyvolala v sobotu, kdy vyzvala k vystoupení ČR z OSN, a to kvůli podobě rezoluce vyzývající mimo jiné k humanitárnímu příměří mezi radikálním palestinským hnutím Hamás a Izraelem. V souvislosti s hlasováním OSN Černochová na síti X uvedla, že se za ni stydí a Česko nemá v organizaci, „která fandí teroristům“, co dělat.

Vystoupení České republiky z OSN následně v neděli odmítli jak premiér Petr Fiala (ODS), tak prezident Petr Pavel, ministr zahraničí Jan Lipavský (Piráti) i další ministři. Podle Pavla ČR dlouhodobě podporuje reformy OSN, což ale může dělat pouze zevnitř organizace. Fiala uvedl, že rozhořčení Černochové nad rezolucí chápe, z jeho vyjádření ale zároveň vyplynulo, že ČR v OSN zůstane a bude tam dál prosazovat své postoje. Lipavský řekl, že nepočítá s tím, že by se vláda tématem zabývala.

Zajímají vás další kvalitní články z Hospodářských novin? Výběr těch nejúspěšnějších posíláme každý všední den večer v našem newsletteru 7 v SEDM, který si můžete zdarma přihlásit.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist