Markéta Řeháková ke konci října skončí ve funkci mluvčí prezidenta Petra Pavla. Prvotní informaci Deníku N v noci na úterý potvrdil tiskový odbor Hradu. V průběhu října už Řeháková v kanceláři prezidenta republiky nebude působit, poměr ukončí dohodou, uvedl Hrad.

„Důvodem mého odchodu z pozice tiskové mluvčí je snaha předejít spekulacím o uspořádání vztahů uvnitř prezidentské kanceláře, které se v uplynulých týdnech objevovaly ve veřejném prostoru. Jejich šíření by mohlo narušovat fungování prezidentského týmu a oslabovat celkový pozitivní dojem na veřejnosti, což by bylo v rozporu s mou dlouhodobou misí,“ uvedla Řeháková.

Řeháková provázela Pavla celou předvolební kampaní, po zvolení si ji prezident vybral jako svou mluvčí a šéfku hradní komunikace. Na začátku září vedoucí prezidentovy kanceláře Jana Vohralíková oznámila, že Řeháková končí ve funkci ředitelky hradního tiskového odboru a zůstává „jen“ prezidentovou mluvčí.

Pavel ve vyjádření pro tisk připomněl, že s ním Řeháková „úspěšně prošla celou předvolební kampaní i náročným obdobím po nástupu do prezidentského úřadu“. Ocenil její schopnost předjímat i pracovní nasazení. „V týmu ji budu postrádat, ale její rozhodnutí i důvody respektuji,“ dodal Pavel.

S tehdejším prezidentským kandidátem Petrem Pavlem začala Řeháková spolupracovat v květnu 2022, kdy nastoupila do týmu jeho projektu Spolu silnější. Stala se manažerkou komunikace prezidentské kampaně, po Pavlově volebním vítězství se stala ředitelkou odboru komunikace Hradu a tiskovou mluvčí prezidenta Pavla.

Počátkem září byl zrušen kabinet prezidenta Pavla, nahradil ho sekretariát prezidenta. Řeháková přišla o funkci ředitelky odboru komunikace, zůstala jen Pavlovou mluvčí. Podle webu Seznam Zprávy se na Hradě vytvořily dvě skupiny, které mají odlišné představy o působení. O rozporech mezi kancléřkou Janou Vohralíkovou a některými pracovníky informoval také Deník N.

Baví vás číst názory chytrých lidí? Odebírejte newsletter Týden v komentářích, kde najdete výběr toho nejlepšího. Pečlivě ho pro vás každý týden sestavuje Jan Kubita a kromě jiných píší Petr Honzejk, Julie Hrstková, Martin Ehl a Luděk Vainert.