Novým českým velvyslancem v Polsku bude Břetislav Dančák, na Ukrajině Radek Pech. Oba už obdrželi od hostitelských zemí takzvaný agrément, tedy souhlas s působením v zemi. V pátek to sdělil ministr zahraničí Jan Lipavský (Piráti). Oba diplomaté na zastupitelské úřady vyjedou už na podzim.

Dančák celý profesní život působil v akademickém prostředí, do letošního srpna byl prorektorem pro internacionalizaci Masarykovy univerzity v Brně. Specializuje se na energetickou bezpečnost, geopolitiku, vztahy uvnitř Visegrádské skupiny a transatlantické vztahy. Na Masarykově univerzitě působil dříve také například jako děkan Fakulty sociálních studií. Od roku 2018 je Dančák předsedou Česko-polského fóra ministerstva zahraničí. Funkce velvyslance ve Varšavě není obsazená od únorového náhlého úmrtí Jakuba Dürra.

Dosavadní velvyslanec v Dánsku Pech v Kyjevě nahradí Radka Matulu, který je na Ukrajině už šestým rokem. Pech byl velvyslancem v Kodani od srpna 2017. V minulosti stejný post zastával ve Finsku a Estonsku, v Rumunsku a Moldavsku a v Litvě. Byl také například ředitelem několika odborů na ministerstvu zahraničí.

„Česko vysílá nové velvyslance do dvou klíčových destinací pro naši zahraniční a bezpečnostní politiku. Radek Pech obdržel agrément od ukrajinské strany a v Kyjevě vystřídá pana velvyslance Matulu. Agrément obdržel také Břetislav Dančák, který se ujme velvyslaneckého postu v Polsku. Oba diplomati vyjedou na úřady ještě během podzimu,“ uvedl Lipavský.

Zajímají vás další kvalitní články z Hospodářských novin? Výběr těch nejúspěšnějších posíláme každý všední den večer v našem newsletteru 7 v SEDM, který si můžete zdarma přihlásit.