Policie v úterý zadržela deset lidí v kauze veřejných zakázek ministerstva obrany na servis mikrovlnné sítě. O podání případných návrhů na vzetí obviněných do vazby rozhodne státní zástupce ve středu. Na webu to uvedlo pražské vrchní státní zastupitelství. Národní centrála proti organizovanému zločinu (NCOZ) kvůli případu zasahuje v několika armádních objektech.

Státní zástupce Adam Borgula dopoledne sdělil, že obvinění čelí devět lidí. Před polednem pak doplnil informaci o tom, že zadržených je deset. „Skutky, pro něž bylo zahájeno trestní stíhání proti devíti osobám, souvisí s veřejnými zakázkami ministerstva obrany na servis mikrovlnné sítě," napsal. Bez dalších podrobností uvedl, že aktuální úkony trestního řízení provádí NCOZ a že kauzu dozoruje pražské vrchní státní zastupitelství.

Borgula prozatím neuvedl právní kvalifikaci trestných činů, pro něž se trestní stíhání vede. Pokud u některých obviněných navrhne vazbu, bude o ní rozhodovat soud, a to nejpozději do 24 hodin od obdržení spisu.

Ministerstvo obrany zveřejnilo, že policie zasahuje v armádních objektech. „Můžeme potvrdit, že v některých objektech Armády ČR provádí Policie ČR úkony související s trestním řízením,“ napsalo na sociální síti X, dříve twitteru. Armáda i ministerstvo podle něj poskytuje policii maximální součinnost. „Podrobnější informace v tuto chvílí nemůžeme poskytovat,“ dodal úřad.

Mluvčí NCOZ Jaroslav Ibehej neupřesnil místa, kde kriminalisté zasahují. Podle České televize přijeli mimo jiné do generálního štábu. Mluvčí instituce Magdalena Dvořáková další vyjádření odmítla.

Podle médií se policie v aktuální kauze zajímá mimo jiné o podnikatele Jindřicha Špringla, kterého stíhá také v kauze Dozimetr. Podle Deníku N se zásah na generálním štábu týká desetimilionové zakázky, kterou Špringl získal v roce 2018. Kauzu Dozimetr, jež zahrnuje ovlivňování zakázek v pražském dopravním podniku (DPP), rovněž dozoruje státní zástupce Borgula. Policie v ní Špringla konkrétně viní z podplácení u zakázek na rádiový systém DPP a na kamerový systém v metru.

Zajímají vás další kvalitní články z Hospodářských novin? Výběr těch nejúspěšnějších posíláme každý všední den večer v našem newsletteru 7 v SEDM, který si můžete zdarma přihlásit.