Podpora Ukrajiny je pro českého premiéra Petra Fialu (ODS) a českou vládu zahraničněpolitickou prioritou. Fiala po pátečním jednání s ukrajinským prezidentem Volodymyrem Zelenským v Praze řekl, že pomoc bude intenzivně pokračovat ve všech oblastech. Česko daruje Ukrajině další útočné helikoptéry, statisíce kusů velkorážní munice či pomůže s výcvikem pilotů.

Fiala doufá, že Zelenskyj se bude moci osobně zúčastnit nadcházejícího summitu Severoatlantické aliance (NATO) ve Vilniusu. „Očekávám, že všichni spojenci v NATO Ukrajinu jasně podpoří v jejím úsilí o členství. S hlasem ČR může počítat,“ řekl Fiala. Ocenil i pokrok, který Ukrajina dělá na cestě do Evropské unie, Česko je připraveno jí v tom být maximálně nápomocné.

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj pak zdůraznil, že Česko neposkytuje nikterak menší pomoc než velké evropské státy. Česko podle něj reaguje velice pružně a včas, což je zapotřebí pro ukončení války rozpoutané Ruskem. 

Náměstek ministryně obrany František Šulc a ukrajinský ministr pro strategická odvětví průmyslu Oleksandr Kamyšin podepsali před tiskovou konferencí memorandum o porozumění. „Jde už o zcela konkrétní projekty,“ uvedl Zelenskyj.

Ukrajinský prezident s českým premiérem hovořil i o spolupráci s africkými a asijskými státy, poděkoval Česku za připravenost působit v tomto směru. Další slova díků Zelenskyj měl pro ochotu ČR účastnit se obnovy Ukrajiny, podporu vstupu země do EU a NATO i pomoc ukrajinským uprchlíkům.

Zelenského dvoudenní návštěva v Praze podtrhuje podle Fialy přátelství obou zemí. Podpora Ukrajiny je podle něj prioritou nejen proto, že se statečně brání přesile agresora, ale také kvůli tomu, že bojuje i za bezpečnost Česka a celé Evropy. „V pomoci budeme pokračovat velmi intenzivně a budeme se také zapojovat do poválečné obnovy Ukrajiny,“ uvedl Fiala.

S ukrajinským prezidentem dnes hovořil Fiala o konkrétních podobách další spolupráce, summitu NATO či rekonstrukci Ukrajiny. „Válka trvá asi 500 dní, my dosud poslali 676 kusů těžké techniky a přes čtyři miliony kusů střední a velkorážní munice. Tedy každý den od prvního dne války z ČR odjíždí zhruba 10 tisíc kusů munice a alespoň jeden tank, raketomet či houfnice,“ řekl Fiala.

Česko a celý demokratický svět musí v podpoře Ukrajiny pokračovat, doplnil premiér. ČR proto například pomůže s výcvikem ukrajinských pilotů na stroje včetně letadel F-16. „Dodáme letecké simulátory, aby mohl výcvik probíhat nejen na Západě, ale přímo na Ukrajině,“ uvedl.

Fiala ocenil pokrok, jaký dělá Ukrajina na cestě do Evropské unie. „Jsem přesvědčen, že budoucnost Ukrajiny je v EU a NATO. Zajistí to, aby se neopakovala podobná situace, které teď v Evropě čelíme,“ řekl. ČR je připravená být maximálně nápomocná a přesvědčovat ostatní státy, aby byly co nejvstřícnější. Ukrajina může počítat i s podporou ČR ohledně vstupu do NATO, doplnil Fiala.

Válka na Ukrajině podle Fialy musí skončit tím, že Ukrajina bude mít garantovanou nezávislost a územní celistvost, že vytlačí ruského agresora ze svého území.

Zelenskyj v pátek jednal ještě se šéfy obou parlamentních komor Markétou Pekarovou Adamovou a Milošem Vystrčilem a zhruba po šestnácti hodinách pobytu v v Česku odletěl z letiště Václava Havla na Slovenskuo. Dále má v plánu například ještě návštěvu Istanbulu, kde se má sejít s tureckým prezidentem Recepem Tayyipem Erdoganem.

Zajímají vás další kvalitní články z Hospodářských novin? Výběr těch nejúspěšnějších posíláme každý všední den večer v našem newsletteru 7 v SEDM, který si můžete zdarma přihlásit.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist