V západní části Česka hrozí ve čtvrtek večer a v noci na pátek extrémně silné bouřky. Mohou je doprovázet prudké nárazy větru o rychlosti kolem 110 kilometrů za hodinu, až pěticentimetrové kroupy a intenzivní přívalový déšť. Hlavně v Plzeňském a Karlovarském kraji nelze vyloučit ani tornádoi když pravděpodobnost je podle meteorologů nízká. Ve zbytku republiky se bouřky objeví také, ale mají být méně nebezpečné, vyplývá z aktuální výstrahy. Odpolední teploty dnes znovu překročí tropickou třicítku, po přechodu bouřek se v dalších dnech ochladí.

Výstraha na extrémně silné bouřky platí pro Prahu, část Středočeského a Jihočeského kraje a celý Plzeňský, Karlovarský, Ústecký a Liberecký kraj, a to od dnešních 18:00 do pátku 04:00. Ve zbytku Čech, na Moravě a ve Slezsku se silné bouřky mohou objevit do pátečních 07:00.

„Dnes v podvečer, večer a v části noci na pátek se přibližně v západní polovině Čech mohou vyskytnout extrémně silné bouřky. Hlavním rizikem budou velmi silné nárazy větru i kolem 110 km/h, velké kroupy i kolem pěti centimetrů a intenzivní krátkodobé přívalové srážky (i kolem 50 milimetrů). Večer nelze vyloučit zejména v Plzeňském a Karlovarském kraji vznik tornáda,“ uvedli meteorologové. Pravděpodobnost je ale podle nich nízká. V případě extrémně silných bouřek je podle nich třeba se připravit na výpadky v energetice, problémy v dopravě a škody na majetku.

První intenzivní bouřky se mají tvořit v alpské oblasti na jihozápadě Německa k večeru a večer a postupovat rychle nad západní a severozápadní oblasti Čech. „Zde se mohou zpočátku objevit ještě i izolovanější intenzivní bouřky – supercely, ve kterých je největší riziko velkých krup nebo v krajním případě i tornáda. Bouře ale budou mít tendenci se poměrně rychle slévat do většího lineárního komplexu, který by měl postupovat během noci až do severních a východních Čech,“ uvedl vedoucí konvektivní skupiny při ČHMÚ Martin Adamovský.

Do ostatních částí Čech, na Moravu a do Slezska mohou v noci na pátek dorazit velmi silné bouřky, při nichž vítr bude foukat rychlostí kolem 90 kilometrů v hodině, kroupy mohou být dvoucentimetrové a napršet může zhruba 40 milimetrů vody. Výjimkou bude jihovýchodní Morava, kde budou bouřkové projevy nejslabší.

Silné bouřky zasáhly velkou část Česka už ve středu odpoledne a navečer. Objevily se takzvané supercely, kroupy, přívalové srážky a hlavně silný nárazový vítr, který v několika krajích zkomplikoval dopravu a způsobil výpadky v dodávkách elektřiny.

Zajímají vás další kvalitní články z Hospodářských novin? Výběr těch nejúspěšnějších posíláme každý všední den večer v našem newsletteru 7 v SEDM, který si můžete zdarma přihlásit.