Bývalý vedoucí prezidentské kanceláře Vratislav Mynář za éry Miloše Zemana vybral z hradního skladu darů šperky a další cenné zboží zhruba za půl milionu korun. Neexistují ale doklady, kde tyto předměty následně skončily, napsaly dnes Seznam Zprávy.

Mynářovi podřízení do skladu darů nakoupili z veřejných prostředků předměty za více než 23 milionů korun, po nástupu Petra Pavla podle serveru zůstal téměř prázdný.

Pravomoc přebírat ze skladu darů předměty si přisvojil také kancléř Mynář, napsaly Seznam Zprávy. Podle výdejek převzal zboží minimálně za 535 tisíc korun, neexistují ale doklady, kde následně skončilo. „Na rozdíl od ostatních darů rozdaných samotným prezidentem Zemanem totiž u těchto věcí vydaných Mynářovi jmenovitá evidence příjemců chybí,“ uvedl server.

V roce 2015 kancléř vybral ze skladu celkem šestery zlaté a stříbrné manžetové knoflíčky se lvem v evidované hodnotě více než 104 tisíc korun. Výdejka bez dalších podrobností uvádí, že šlo o „zboží vydané pro účely vedoucího KPR“. Se stejným zdůvodněním získal o rok později Mynář i trojici zlatých šperků za 90 tisíc korun. Už v roce 2014 si před Vánocemi nechal tehdejší kancléř vydat celý seznam zboží téměř za 80 tisíc korun, podle serveru například zlacené vitrážové obrazy, kabelky či kufr. Mezi vánočními svátky v roce 2020 pak ze skladu podle výdejky odešly troje náušnice s perlami – jedny ze žlutého zlata, jedny z bílého zlata a třetí ze stříbra, celkem téměř za 25 tisíc korun. „A ještě v březnu 2022 Vratislav Mynář dle dokumentů ze skladu dostal manžetové knoflíčky s vltavíny za 30 tisíc,“ napsaly Seznam Zprávy.

V dalších případech evidence obsahuje dovětek, že šperky jsou vydány pro potřeby Mynářova kabinetu. V jednom z případů pak hradní záznamy uvádějí, že brož Lípu srdčitou s polodrahokamy v ceně 9559 korun daroval prezident Alex Mynářové. Ta ale na dotaz Seznam Zpráv popřela, že by šperk od Zemana či svého manžela někdy dostala.

Mynář na dotazy, jak se šperky naložil, nereagoval a odpověď na osud darů vyzvednutých bývalým kancléřem neznají ani pracovníci Hradu.

„Komu a za jakým účelem byly dary vyskladněny, je uvedeno na výdejkách ze skladu darů, více informací o darech není k dispozici. Za předání daru byl pak odpovědný ten, komu byl dar vydán,“ uvedl Petr Fučík z tiskového odboru prezidentské kanceláře.

Nic neodhalil ani audit, který na Hradě kvůli korupčním podezřením loni dělal Nejvyšší kontrolní úřad (NKÚ). Seznam Zprávy již dříve informovaly, že podle jedné z výdejek, které jsou napsány jmenovitě, dostal stříbrné manžetové knoflíčky od Mynáře i prezident NKÚ Miroslav Kala.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist