Zdá se, že chtěli zasáhnout do nezávislosti soudu a chtěli na něj vytvořit tlak. Dali najevo pohrdání soudem. To všechno jsou skutkové podstaty trestných činů," říká nově zvolený ústavní soudce Josef Baxa k případu skupiny lidí, kteří vtrhli v květnu na pražský městský soud při líčení s Janou Peterkovou. Podle něj soudce nesmí mít strach, ale pokud mu někdo vyhrožuje, stát musí zakročit.

"Pořád tady máme rovnost před zákonem a každý odpovídá za své činy stejně. Bez ohledu na to, jestli je to 'přítel', nebo 'nepřítel' státu, nebo jestli je státu s prominutím ukradený," vysvětluje Baxa.

Podle něj má stát dostatečnou výbavu právních nástrojů, jak se vyrovnat s těmi, kdo šíří dezinformace, nebo se dokonce chovají násilně. Rozhodně to ale neznamená, že by tím byla omezena svoboda slova. "Jestli někdo šíří poplašnou zprávu, nebezpečně vyhrožuje, jestli někdo někoho pomlouvá nebo na někoho útočí. To všechno právo umí zpracovat," říká.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist