Lobbista a podnikatel Roman Janoušek chce od státu omluvu a odškodnění přes 155 milionů korun kvůli kauze kolem laboratoře Chambon, ve které byl pravomocně zproštěn obžaloby. Píše to server Seznam Zprávy. Kvůli kauze mu policie zhruba deset let zadržovala majetek – zlaté cihly a 61,5 milionu korun v hotovosti.

Žádost a žalobu poslal Janouškův advokát tento týden na ministerstvo spravedlnosti a Obvodní soud pro Prahu 2. „Žadatel požaduje odškodné za náklady obhajoby a odškodné za škodu, jež mu měla být způsobena zajištěním majetku po dobu trestního stíhání, a písemnou omluvu,“ cituje server mluvčího ministerstva spravedlnosti Vladimíra Řepku. Doručení žaloby potvrdila i mluvčí soudu Marcela Pröllerová. Z justiční databáze podle serveru vyplývá, že Janoušek žaluje stát o 155,05 milionu korun.

Janouškův advokát Lukáš Trojan uvedl, že nemá od svého klienta svolení se k čemukoliv vyjadřovat.

Janoušek žádá odškodné v kauze, kdy byl společně s dalšími čtyřmi lidmi souzen kvůli podezření, že vylákali od zdravotních pojišťoven přes 239 milionů korun a dalších 77 milionů korun se získat snažili.

Policie zajistila majetek Janouška a také podnikatele Luboše Paška na případné pokrytí škody způsobené trestnou činností. Soud rozhodl, že jednání obžalovaných nebylo trestné, následně soud také zrušil zajištění majetku obou mužů.

Také Pašek už kvůli kauze požádal stát o odškodnění, a to ve výši přes 76 milionů korun. Paškovi policie v uplynulých dnech vrátila 26 kilogramů zlata a přes 25 milionů korun, píšou Seznam Zprávy.

Janoušek byl loni v prosinci propuštěn z vězení, kde si odpykal asi polovinu z trestu 4,5 roku za dopravní nehodu způsobenou úmyslně a pod vlivem alkoholu. Vážně při ní zranil ženu.

Zajímají vás další kvalitní články z Hospodářských novin? Výběr těch nejúspěšnějších posíláme každý všední den večer v našem newsletteru 7 v SEDM, který si můžete zdarma přihlásit.