Předseda vládních lidovců a vicepremiér Marian Jurečka oznámil na mimořádné tiskové konferenci odvolání ministra zemědělství Zdeňka Nekuly (KDU-ČSL). Nahradí ho šéf poslaneckého klubu KDU-ČSL Marek Výborný, který už nominaci přijal. Návrh ještě musí schválit příští týden širší vedení lidovců. Nekula skončí ke konci června, zdůvodnil to tím, že v posledních týdnech necítil podporu vedení své strany. 

Nový ministr zemědělství musí podle premiéra Petra Fialy (ODS) intenzivně pracovat na zlevnění potraviny, a pomoci tak s dalším snížením inflace. Předseda vlády věří, že v tom Výborný obstojí, jde prý o zkušeného politika s vysokým morálním kreditem, který by byl pro vládu velkou posilou. „Věřím, že v této důležité misi obstojí,“ prohlásil premiér.

Jurečka uvedl, že o výměně s Fialou jednal. Požádal ho, aby jednal s prezidentem Petrem Pavlem, aby se Výborný mohl ujmout funkce od 1. července. Výborný řekl, že je připraven funkci přijmout.

Původně se zvažovala varianta oslovit na funkci místo Nekuly odborníka, ale převážil názor, že by to měl být někdo se silným politickým mandátem. Mezi lidovci panovala dlouhodobá nespokojenost s Nekulou v čele ministerstva zemědělství, uvedla Česká televize s odvoláním na své zdroje.

Nekula čelil kritice například v květnu, kdy na Twitteru děkoval řediteli řetězce Lidl za slevu na mouku. Jurečka se ho tehdy zastal a uvedl, že v posledních měsících učinil kroky ve prospěch občanů, které vedly ke snížení cen základních potravin v obchodech. Po zásahu premiéra Petra Fialy (ODS) musel před měsícem Nekula také vycouvat z plánu zakázat uvádění produktů s CBD z konopí na trh.

Jediným lidoveckým ministrem z původní sestavy od jmenování Fialovy vlády tak zůstává ministr práce Jurečka. Loni v říjnu skončila v čele ministerstva životního prostředí Anna Hubáčková (za KDU-ČSL), kterou vystřídal letos od března místopředseda lidovců Petr Hladík.

Zajímají vás další kvalitní články z Hospodářských novin? Výběr těch nejúspěšnějších posíláme každý všední den večer v našem newsletteru 7 v SEDM, který si můžete zdarma přihlásit.