Že provokujeme a můžeme štvát lidi, zní sice blbě, ale to je jeden z našich záměrů. Polarizujeme a díky tomu se o klimatu mluví," říká zakladatel českého spolku Poslední generace a klimatický aktivista Arne Springorum. V Praze organizuje protesty za omezení rychlosti na 30 kilometrů za hodinu a dopravu blokuje i v dalších evropských metropolích. "Rozhodně to není sport," brání se.

"Je velice nepříjemné blokovat cestu lidem, kteří jedou do práce. Je to psychicky velmi náročné, rozbíjí to vztahy i rodiny. Děláme to ale z hlubokého přesvědčení a proto, že jsme pochopili, o co jde - o přežití," říká Arne Spingorum, který o víkendu skončil v berlínské cele. Při blokádě dopravy se aktivisté v německé metropoli dostávali do střetu s řidiči, proto je zadržela policie.

"Silnice tam blokujeme od 19. dubna, za poslední měsíc jsme v Berlíně měli zhruba 250 blokád," vypočítává muž, který na německých silnicích, podobně jako v Praze, požaduje snížení rychlosti.

"Není to bez rizika. Při každé blokádě, i když tady pochodujeme pomalu na magistrále v Praze, může dojít k tomu, že se nějaký řidič tak rozčílí, že šlápne na špatný pedál," přiznává aktivista s tím, že forma protestů má svá úskalí. Podle něj se ale právě díky nim o klimatu v médiích mluví. "Vypadá to, že je to kontraproduktivní. Ale je sociologicky prokázáno, že to kontraproduktivní není. My akceptujeme, že jsme nepopulární," vysvětluje Springorum.

Aktivista s německými kořeny, který v současnosti žije v Česku, tvrdí, že třeba válka na Ukrajině ukázala, jak umíme všichni šetřit například s energiemi. "A nikdo v zimě neumřel. Styl života, který máme, je neudržitelný. Spousta lidí ve světě by chtěla mít komfort jako my, ale nikdy toho nedosáhne. Ale Češi i Západoevropané si musí uvědomit, že si ho musí snížit," dodává Springorum.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist