Střední školy v Praze letos v naprosté většině nevyužily možnosti navýšit počet studentů, jak je k tomu vyzvala na Twitteru hygienická služba. O výjimku z hygienických požadavků požádaly letos dvě ze 187 pražských středních škol. Na dotaz ČTK to uvedl mluvčí Hygienické stanice hlavního města Prahy Zbyněk Boublík. V Praze se letos ke studiu čtyřletých středoškolských oborů hlásilo 17 343 uchazečů, což je o 2210 více než loni.

„Školy a školská zařízení mohou žádat o udělení výjimky z hygienických požadavků místně příslušnou krajskou hygienickou stanici za předpokladu, že nebudou dotčeny principy ochrany veřejného zdraví,“ uvedl na dotaz ČTK mluvčí ministerstva zdravotnictví Ondřej Jakob.

Vyhlášky ministerstva školství podle něj stanovují maximální počet žáků ve třídě střední školy na 30, pokud ve třídě nejsou žáci s přiznaným podpůrným opatřením, mezi která mohou patřit i asistent pedagoga nebo tlumočník. Školský zákon umožňuje při udělení výjimky navýšit počet žáků ve třídě až o čtyři žáky.

Loni hygienické stanice vydaly 103 výjimek, z nich 89 pro školky, osm pro základní školy, tři pro základní umělecké školy a tři pro střední školy. V Praze z toho podle Boublíka loni byla jedna, letos dvě. „Nejčastější důvod požadavků na výjimku je nižší počet zařizovacích předmětů na hygienických zařízeních,“ uvedl. Hygienici mají na vyřízení žádosti 30 dní, loni i letos všem podle Boublíka vyhověli.

Kvůli silnému ročníku deváťáků letos v Česku vzrostl počet zájemců o studium středních škol. V Praze se letos na čtyřleté středoškolské obory hlásilo 17 343 uchazečů, což je o 2210 více než loni. Zhruba 800 tvoří uchazeči původem z Ukrajiny. Podat mohou zájemci v prvním kole dvě přihlášky, což podle Cermatu většina využila.

V Praze v posledních letech podle dat Českého statistického úřadu čtyři střední školy přibyly, oproti roku 2021 jich je ale o 13 méně. Za pět let se počty zájemců o střední školy celkově zvýšily téměř o 70 procent. O tři čtvrtiny vzrostl zájem o pražské střední odborné školy, o polovinu o čtyřletá gymnázia a zdvojnásobil se počet uchazečů o lycea. O 87 procent více žáků podalo přihlášku na učiliště. Vyplývá to ze statistik státní organizace Cermat, která zajišťuje jednotné přijímací zkoušky.

Nový ministr školství Mikuláš Bek (STAN) ohlásil záměr elektronizace přijímacího řízení, kterou má umožnit plánovaný registr žáků. Ten by mohl odstranit problémy s papírovými přihláškami a zápisovými lístky, které musí uchazeči fyzicky odevzdat ve škole, kam chtějí nastoupit. Podle Václava Jelena, vrchního ředitele sekce informatiky, statistiky a analýz ministerstva školství, by registr mohl být k dispozici nejdřív v roce 2025.

Zajímají vás další kvalitní články z Hospodářských novin? Výběr těch nejúspěšnějších posíláme každý všední den večer v našem newsletteru 7 v SEDM, který si můžete zdarma přihlásit.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist