Mezi Pravčickou bránou a hranicí s Německem začalo ve čtvrtek odpoledne hořet. Hasiči vyhlásili vysoký, třetí stupeň požárního poplachu. Na místo povolali vrtulník. Na ploše o velikosti 12 krát 100 metrů zasahovalo devět jednotek z ČR a dvě z Německa. ČTK to řekl mluvčí hasičů Lukáš Marvan. Plamenné hoření bylo podle něj zastaveno. Hasiči požár lokalizovali. Na místě kvůli dohašovacím pracím zůstává devět jednotek.  Hoří převážně hrabanka a suché dřevo na zemi. Marvan míní, že by zásah mohl být ukončen ještě dnes.

Mluvčí správy národního parku České Švýcarsko Tomáš Salov ČTK řekl, že hoří na přístupové cestě k Pravčické bráně. Požár podle jeho informací vznikl zřejmě od pyrotechniky. „Cesta k Pravčické bráně je odspodu zavřená,“ doplnil mluvčí. Na čtvrtek připadá v Německu Den otců. ČTK na místě zjistila, že se v rezervaci pohybují velké skupiny lidí, parkoviště jsou plná. V jedné z místních restaurací byli převážně zahraniční hosté. Salov řekl, že během těchto oslav, pro které si cizinci hojně vybírají právě národní park, se často řeší incidenty spojené s alkoholem a odpalováním pyrotechniky.

Na místě je také policie. „Prostřednictvím tísňové linky jsme přijali oznámení o požáru v lese v okolí Pravčické brány. Na místo ihned vyjeli policisté a hasiči. V tuto chvíli na místě pracujeme na součinnosti s hasičským záchranným sborem,“ informovala ČTK mluvčí děčínské policie Eliška Kubíčková. Policie na svém webu uvedla, že silnice od hotelu Klepáč v Hřensku na Meznou a Mezní Louku je v obou směrech uzavřená. Stojí na ní vozidla hasičského sboru.

Policie v souvislosti s požárem také zadržela jednoho člověka. Je podezřelý z trestného činu obecného ohrožení z nedbalosti. ČTK to řekla mluvčí policie Veronika Hyšplerová. Zadržený může mít přímou souvislost s požárem, doplnila mluvčí. Na dotaz, co požár způsobilo, Hyšplerová řekla, že v tuto chvíli policie další informace nemůže poskytnout, protože je na počátku vyšetřování.

Dosud nejrozsáhlejší lesní požár v České republice vypukl loni v noci na 24. července právě v národním parku České Švýcarsko. Zasáhl přes 1000 hektarů. Likvidace požáru byla velmi náročná. Vystřídalo se u ní 6000 hasičů. Policie loňský požár vyšetřuje jako obecné ohrožení. Uhasit se ho podařilo po 20 dnech.

Zajímají vás další kvalitní články z Hospodářských novin? Výběr těch nejúspěšnějších posíláme každý všední den večer v našem newsletteru 7 v SEDM, který si můžete zdarma přihlásit.