Důchody se výrazným způsobem navýšily oproti například jiným dávkám. Penze opravdu velkým způsobem vystřelily a senioři jsou významně chráněni proti nárůstu životních nákladů oproti jiným skupinám obyvatel, které jsou přímým nebo nepřímým způsobem závislé na státu," upozorňuje Pertold s tím, že se situace začala řešit na poslední chvíli.
Vládní plán na nižší valorizaci důchodů, který má ochránit veřejné finance, podle něj nebyl dostatečně vykomunikován. "Úplně se to vládě nepovedlo, tak uvidíme ve volbách," hodnotí Fialův kabinet.
Podle Pertolda nejde jasně spočítat, který ročník na tom bude s důchody nejhůře. Lidé by ale neměli spoléhat jen na stát a určitě by si měli spořit. Ideální je podle experta dávat si měsíčně stranou více než tisíc korun, nejlépe třeba i tři tisíce. A kdo má vlastní bydlení, bude mít v důchodu rozhodně výhodu.
Aby stát do budoucna měl nejen na důchodový systém, ale i další výdaje, měl by podle Jurečkova poradce určitě přemýšlet nad nastavením toho daňového. Třeba zrušení superhrubé mzdy udělalo v rozpočtu díru 100 miliard korun. Pertold netvrdí, že by se superhrubá mzda musela nutně vrátit. "Daně by se mohly zvýšit třeba na 17 procent, nebo by šlo najít mírnou progresi, tedy s vyššími příjmy trochu zvýšit sazbu. Je to věc politické diskuse, ale tady je nejvíce peněz, které lze vybrat," dodává.
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist