Pan Mynář mi připadal jako celebrita, choval se podle toho. Ale já celebrita nejsem a nikdy nebudu,“ říká ve Spotlightu budoucí kancléřka nově zvoleného prezidenta Petra Pavla Jana Vohralíková. V hradní kanceláři se s jejím příchodem chystají změny. Jak velké budou, bude záležet i na těch, kteří tam v současnosti pracují.

Podle Vohralíkové je nadmíru jasné, že na Hradě musí nastupujícího prezidenta Petra Pavla obklopovat jiní lidé než ti, kteří pracovali pro Miloše Zemana. V průběhu dubna by se tak mohlo rozhodnout, kdo z Hradu odejde. Roli bude hrát, jak kdo s novým týmem zvládne najít společný směr. „Bude záležet na způsobu plnění pracovních povinností. Určitě to není podle sympatií,“ říká Vohralíková v rozhovoru s Lindou Bartošovou.

Bývalá šéfka kanceláře Senátu se vyhýbá odpovědi, jestli bude v Lesní správě Lány pokračovat Miloš Balák. Přiznává ale, že bude třeba rozklíčovat poměry a toky peněz třeba mezi hradní kanceláří a Správou Pražského hradu. Pak bude čas přemýšlet nad „reorganizací“.

Nastupující šéfka kanceláře budoucího prezidenta mluví také o tom, proč si požádala o bezpečnostní prověrku Národního bezpečnostního úřadu pouze na stupeň důvěrné. „Není to tak, že si o prověrku může požádat kdokoliv. Vždycky bezpečnostní ředitel toho daného útvaru musí říct, jaký typ prověrky člověk potřebuje,“ vysvětluje Vohralíková a dodává, že je připravena požádat si o vyšší stupeň, pakliže bude potřeba.

A v čem bude inaugurace Petra Pavla jiná od předchozích ceremonií? „Minimálně v tom, že se veřejnost bude moct podívat na třetí nádvoří. Samotný obřad jsme doplnili o ‚člověčí‘ prvky a na balkoně pak chystáme jedno překvapení,“ dodává nastupující kancléřka.

Celý rozhovor si můžete pustit v úvodním videu nebo si ho poslechnout ve své oblíbené podcastové aplikaci.

Zajímají vás další kvalitní články z Hospodářských novin? Výběr těch nejúspěšnějších posíláme každý všední den večer v našem newsletteru 7 v SEDM, který si můžete zdarma přihlásit.