Češi ve sbírce iniciativy Dárek pro Putina od pondělního rána za čtyři hodiny vybrali na salvový raketomet Přemysl přes dva miliony korun. Je to nejrychlejší start české sbírky na zbraně pro ukrajinskou armádu, řekl ČTK spoluautor projektu Martin Ondráček. Cílová částka na pořízení raketometu RM-70 s balíkem 365 raket je 50 milionů korun. Ukrajina se brání ruské agresi od loňského 24. února.

„RM-70 je mobilní reaktivní dělostřelecká zbraň, která umožňuje vedení palby salvou i jednotlivými ranami. Salva čtyřiceti raket dokáže dokonale přeorat plochu tří hektarů. Odtud název zbraně – Přemysl. A protože se blíží jaro a s ním práce na polích, přijde nám Přemysl jako logická volba,“ uvádí iniciativa na stránkách sbírky.

Český výrobce munice STV Group už začal s modernizací a přestavbou raketometu pro potřeby ukrajinské armády, k odeslání by měl být nachystaný do konce dubna, uvedl Ondráček.

Peníze se nově vybírají na účet iniciativy a ta prostředky předá ukrajinské ambasádě až po dosažení cílové částky. Ondráček věří, že se do večera prvního dne sbírky povede vybrat nejméně 3,5 milionu korun.

Důležitou součástí Dárku po Putina je volba jmen pro zbraně, na které se vybírá. V minulosti už Češi touto cestou pro Ukrajinu koupili tank Tomáš nebo systém protivzdušné obrany Viktor. Přemysl je staré české jméno, které Ukrajinci také znají, ale je velmi složitě vyslovitelné ostatními národy, uvedl Ondráček. Ve jméně Přemysl je podle něj jak vtip, tak marketingový potenciál.

Zbraň o hmotnosti 24 tun nese podvozek Tatra, posádku tvoří čtyři lidé. V terénu se dokáže pohybovat rychlostí až 25 kilometrů za hodinu a má dostřel přes 20 kilometrů. Jedna salva o 40 střelách pokryje plochu tří hektarů.

Projekt Dárek pro Putina vyhlásil na začátku loňského května podnikatel Dalibor Dědek. Vybrané peníze jdou na účet ukrajinského velvyslanectví v Praze a pod záštitou českého ministerstva obrany se za ně podle požadavků ukrajinské armády kupuje u českých výrobců a dodavatelů vojenský materiál.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist