Zhruba pět měsíců čekalo hlavní město na své nové vedení. Až nyní pražští zastupitelé ukončili pat, v němž metropole dosud byla, a primátorem zvolili Bohuslava Svobodu (ODS). Ten funkci už zastával mezi roky 2010 a 2013. Dostal 50 hlasů z 65 možných. Novou vládu nad Prahou tvoří Spolu (ODS, TOP 09, KDU-ČSL) s Piráty a STAN.

Koalice má celkem pohodlnou většinu 36 hlasů. Nepatří do ní Hana Kordová Marvanová, ač byla zvolena za ODS na kandidátce Spolu. Ta je u zbytku Spolu v nemilosti poté, co v prosinci odmítla zvednout ruku pro její menšinovou vládu s podporou ANO. Naopak to, že pro Svobodu budou hlasovat, řekl jménem ANO předseda jeho zastupitelského klubu Patrik Nacher. „Chováme se transparentně a konzistentně, od počátku říkáme, že lídr vítězného uskupení má právo na primátora,“ uvedl.

ANO svůj slib splnilo, zdržela se naopak Marvanová, „dobré věci“ prý ale bude podporovat. Svoboda byl zvolen těsně po poledni, volbu zbylých radních oddálila mnohahodinová diskuse. Všichni pak prošli krátce před 18 hodinou. Ti už podporu od ANO nedostali a zdržela se i Kordová Marvanová. 

Svoboda si po volbě pochvaloval, že pražská koalice bude kopírovat tu vládní. „Ve spolupráci s vládou budeme mnohem lépe plnit to, co v Praze potřebujeme,“ uvedl. Následně se zhruba hodinu představovali jednotliví radní, které pak dalších téměř pět hodin grilovali zejména opoziční zastupitelé. Pak teprve došlo i k jejich volbě.

Kvůli dlouhým hádkám stran budoucí koalice dosud vládla přesluhující koalice Prahy sobě, Pirátů a Spojených sil pro Prahu v čele s primátorem Zdeňkem Hřibem. Ta ale byla částečně bezzubá. Všechna hlavní rozhodnutí si musela nechat schválit výbory, v nichž má převahu Spolu a ANO. 

Samotné volbě nového primátora předcházela dlouhá debata, nejdříve o programu jednání. V ní například dosluhující náměstek primátora pro finance Pavel Vyhnánek žádal o zařazení nového tisku s názvem harmonogram výstavby Pražského okruhu, Městského okruhu a metra D. Poukázal na to, že členové nové koalice se ve svých prohlášeních zavázali všechny stavby dokončit během tohoto volebního období. „Věřím, že tu není nikdo, kdo by sliboval něco, co nesplní,“ řekl ironicky. Pro nový tisk ale zvedlo ruku jen 18 z 65 zastupitelů.

Nové vedení Prahy už čelí pochybám opozice, jak budou někteří radní svoji práci stíhat. A to kvůli vícero funkcím, které zastávají. Jedním z nich je právě Svoboda, který si nechá i dosavadní post poslance.

Devětasedmdesátiletý lékař si přitom původně chtěl nechat i post předsedy vlivného sněmovního zdravotního výboru či přednosty gynekologické kliniky. Až po kritice ve středu oznámil, že se těchto dvou funkcí včetně členství v dozorčí radě VZP vzdá a uvidí, jak zvládne vykonávat svoji lékařskou praxi. Praha sobě, která skončila v opozici, mu k dnešku připravila otevřený kalendář po vzoru Pirátů, kde mu zanesla všechny povinnosti, vyplývající z jeho funkcí. „Na Prahu mu tak zbude šest dní,“ poukázal Vyhnánek.

Svobody se zastal premiér a předseda ODS Petr Fiala. Podle něj je natolik zkušený, aby posoudil souběh funkcí sám. „Dokáže se sám rozhodnout, které funkce s tím může spojit, a které ne. Už se vyjádřil, že řadu funkcí, které zastává a dělá dobře, opustí. Bude se naplno věnovat Praze,“ řekl Fiala.

Na novou koalici se na magistrátu čekalo rekordní dobu – od zářijových komunálních voleb. Sám Svoboda se při vyjednávání o vedení Prahy příliš neangažoval. Všechna jednání vedl šéf zastupitelského klubu Spolu Zdeněk Zajíček (ODS), který také místo Svobody organizoval průběh zastupitelstva. A nový primátor do čtvrtka promluvil na zastupitelstvu jen dvakrát.

Poprvé, když oznámil, že našel 500 korun, a podruhé loni v prosinci, když měl kandidátský projev před tehdejší volbou primátora. Ta ale kvůli Marvanové skončila fiaskem. Situaci pak odblokovalo to, že Spolu přestalo trvat na požadavku mít většinu šesti křesel v radě a Piráti zrušili dohodu o společném postupu s Prahou sobě Jana Čižinského.

Otázka ale je, jak bude koalice fungovat, zejména kvůli vyostřeným osobním vztahům mezi některými jejími představiteli – například starostkou Prahy 2 za ODS Alexandrou Udženija  a dosluhujícím pirátským primátorem Zdeňkem Hřibem. Jejich přestřelky, kdy Udženija napadala prakticky veškeré kroky Pirátů, na jednáních zastupitelstva nebylo možné přeslechnout. Nyní spolu oba budou sedět v radě jako náměstci primátora.

Podle Hřiba jsou ale profesionálové, kteří se přes minulé střety dokáží přenést. podobně se na to dívá i Udženija. „Musíme pracovat pro Pražany, to je priorita, a jakékoliv osobní nesváry musí jít stranou,“ řekla HN. „Naprosto se těším na tuto koalici, věřím, že i přes vše, co bylo, bude spolupráce dobrá. Je to minulost a teď se máme dívat do budoucnosti, voliči nám rozdali mandáty,“ dodala.

Zajímají vás další kvalitní články z Hospodářských novin? Výběr těch nejúspěšnějších posíláme každý všední den večer v našem newsletteru 7 v SEDM, který si můžete zdarma přihlásit.