Prezident Miloš Zeman vyjádřil naději, že dobrá úroveň vztahů mezi Českou republikou a Slovenskem bude pokračovat i s jeho nástupcem v úřadu Petrem Pavlem. Řekl to novinářům po úterní schůzce se slovenskou prezidentkou Zuzanou Čaputovou. Ta uvedla, že má k Pavlovi názorově blízko.

„Věřím, že i s mým nástupcem bude pokračovat velmi dobrá česko-slovenská spolupráce,“ řekl Zeman při své rozlučkové návštěvě Slovenska ve funkci hlavy státu. Dodal, že Pavla sice ve volbě nepodporoval, ale přeje mu, aby byl úspěšný v zájmu Česka.

Čaputová řekla, že vnímá svou hodnotovou a názorovou blízkost s Pavlem a očekává dobrou spolupráci. „Na spolupráci se těším, věřím, že bude intenzivní a že společně budeme moci i v rámci regionu být silným hlasem rozumu, prozápadní orientace a respektu k evropským hodnotám,“ řekla Čaputová.

Slovenská prezidentka už po skončení rozhodujícího kola přímé volby osobně gratulovala Pavlovi v jeho volebním štábu v Praze ke zvolení hlavou státu. Dříve uvedla, že Pavlovi popřála v době, kdy již jeho protikandidát Andrej Babiš (ANO) uznal porážku. Současně odmítla kritiku za jeho podporu i připomenutím postupu Zemana před slovenskými prezidentskými volbami, kdy týden před jejich konáním přijal na zámku v Lánech protikandidáta Čaputové Maroše Šefčoviče a popřál mu úspěch ve volbách. Pavel se ujme úřadu 9. března.

Zeman i Čaputová ocenili vysokou úroveň vztahů mezi Českem a Slovenskem. „Vztahy mezi našimi zeměmi jsou nejenom bezproblémové, ale skvělé,“ řekl Zeman, který zavítal do Vysokých Tater už v pondělí.

„Naše země mají k sobě velmi blízko. Ta kvalita se ukazuje v různých typech spolupráce, ekonomické, kulturní, v mezilidských vztazích. Jsem ráda, že se ukazuje zejména v situacích, kdy je třeba si navzájem pomoci,“ řekla Čaputová. V této souvislosti zmínila české velení v mnohonárodní bojové jednotce na Slovensku a pomoc Česka se zajištěním ochrany slovenského vzdušného prostoru.

Zeman řekl, že jedním z názorových rozdílů mezi ním a Čaputovou byl pohled na stranu Zelených a na takzvaný zelený fanatismus. Současně podpořil slovenské ekology, kteří kritizovali postavenou rozhlednu v turistické lokalitě Štrbské Pleso. Čaputová se před vstupem do vysoké politiky jako právnička angažovala v tématech životního prostředí.

Prezidenti Česka a Slovenska hovořili také o regionální spolupráci. Podle Čaputové v uskupení visegrádská čtyřka (Česko, Maďarsko, Polsko a Slovensko) není jednota v názoru na téma právního státu či pomoci Ukrajině. Zeman řekl, že prosazoval rozšíření V4 o Slovinsko a že hlavně Maďarsko o to nemělo zájem.

Odpoledne se Zeman sešel s dalšími současnými a bývalými politiky Slovenska. „Chci ocenit, že se přišel rozloučit se slovenskými představiteli. Vybral si to nejhezčí místo a v té nejhezčí době v roce, je krásně nasněženo,“ řekl novinářům slovenský premiér Eduard Heger po schůzce se Zemanem.

Bývalý slovenský prezident Rudolf Schuster před novináři zase vzpomínal, že Zeman jako jediný politik kritizoval jeho lihovinu z dřínek, kterou Schuster jako prezident hostil své návštěvy. Schuster, který stál v čele Slovenska v letech 1999 až 2004, ocenil Zemanův smysl pro humor.

Návštěvu Slovenska Zeman podle programu ukončí ve středu schůzkou se šéfem slovenského parlamentu Borisem Kollárem a následným společným vyhlídkovým letem nad Tatrami.

Zajímají vás další kvalitní články z Hospodářských novin? Výběr těch nejúspěšnějších posíláme každý všední den večer v našem newsletteru 7 v SEDM, který si můžete zdarma přihlásit.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist