Celkem 959 105. O tolik hlasů porazil Petr Pavel ve druhém kole prezidentské volby Andreje Babiše. Ve kterých koutech republiky zvítězil budoucí prezident nad svým sokem nejvyšším rozdílem v absolutním počtu hlasů? A kde naopak získal na svou stranu víc příznivců předseda ANO?

Hospodářské noviny připravily sadu map, které názorně ukazují, kde se o budoucím prezidentovi rozhodlo – tedy o kolik hlasů vyhrál v jednotlivých obcích, okresech a krajích Pavel nad Babišem či naopak. Čím větší kruh, tím výraznější vítězství či porážka. Kruhy v odstínech modré značí převahu příznivců Pavla, kruhy v odstínech červené pak převahu voličů Babiše.

 

Tradiční plošné mapy výsledků voleb mají totiž jednu nevýhodu. Rozloha měst, okresů či krajů neodpovídá počtu jejich obyvatel.

Vítězství a porážky v prezidentských volbách 2023.

Kupříkladu Karlovarský kraj je v rozloze (3310 km²) mnohem větší než Praha (496 km²), ale počet obyvatel a z něj vyplývající počet voličů je v Praze (904 tisíc voličů) naopak násobně větší než v Karlovarském kraji (228 tisíc voličů).

 

Na nevýhody plošných map upozorňují animace, které se pravidelně vyrojí při interpretaci výsledků amerických prezidentských voleb: „Prezidenta volí lidé, nikoli půda.“

Zajímají vás další kvalitní články z Hospodářských novin? Výběr těch nejúspěšnějších posíláme každý všední den večer v našem newsletteru 7 v SEDM, který si můžete zdarma přihlásit.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist