Celkem 959 105. O tolik hlasů porazil Petr Pavel ve druhém kole prezidentské volby Andreje Babiše. Ve kterých koutech republiky zvítězil budoucí prezident nad svým sokem nejvyšším rozdílem v absolutním počtu hlasů? A kde naopak získal na svou stranu víc příznivců předseda ANO?

Hospodářské noviny připravily sadu map, které názorně ukazují, kde se o budoucím prezidentovi rozhodlo – tedy o kolik hlasů vyhrál v jednotlivých obcích, okresech a krajích Pavel nad Babišem či naopak. Čím větší kruh, tím výraznější vítězství či porážka. Kruhy v odstínech modré značí převahu příznivců Pavla, kruhy v odstínech červené pak převahu voličů Babiše.

Tradiční plošné mapy výsledků voleb mají totiž jednu nevýhodu. Rozloha měst, okresů či krajů neodpovídá počtu jejich obyvatel.

Vítězství a porážky v prezidentských volbách 2023.

Kupříkladu Karlovarský kraj je v rozloze (3310 km²) mnohem větší než Praha (496 km²), ale počet obyvatel a z něj vyplývající počet voličů je v Praze (904 tisíc voličů) naopak násobně větší než v Karlovarském kraji (228 tisíc voličů).

Na nevýhody plošných map upozorňují animace, které se pravidelně vyrojí při interpretaci výsledků amerických prezidentských voleb: „Prezidenta volí lidé, nikoli půda.“

Zajímají vás další kvalitní články z Hospodářských novin? Výběr těch nejúspěšnějších posíláme každý všední den večer v našem newsletteru 7 v SEDM, který si můžete zdarma přihlásit.