Zvolený prezident Petr Pavel vyhrál ve druhém kole nejen v obcích, okresech a krajích, kde před pěti lety zvítězil Jiří Drahoš, ale porazil Andreje Babiše i v řadě těch, kde v minulosti dominoval Miloš Zeman. Konkrétně získal nadpoloviční počet hlasů v 2505 obcích, v nichž před pěti lety slavil prvenství Zeman.

Příběhy vybraných obcí, které ilustrují vztah voličů ke zmíněným politikům, naleznete pod infografikou.

Vzhledem ke komplexnosti infografiky ji doporučujeme zobrazit na PC či tabletu.

Příběhy vybraných míst

Černouček a Průhonice

V Černoučku na Litoměřicku, kde žije Pavel, volilo nově zvoleného prezidenta devět z každých deseti lidí. V Průhonicích, trvalém bydlišti Babiše, sedm z deseti sousedů hodilo hlas raději jeho konkurentovi Pavlovi.

Nové Veselí

Obyvatelé obce na Vysočině, kde má chalupu Zeman, svého občasného souseda pravidelně ve volbách podpořili. Letos ale v této vesnici na Žďársku s přehledem zvítězil Pavel s více než sedmdesátiprocentním ziskem.

Karviná

Karviná a nedaleká Orlová jsou dvě velká města, kde tradičně bodoval Zeman a letos v nich výrazně uspěl i Babiš, když získal skoro 70 procent hlasů. Pavla porazil i v nedaleké krajské Ostravě.

Milhostov

Obec na Chebsku, kde se Pavlovi ani Drahošovi vůbec nedařilo. Devět z deseti voličů dalo před pěti lety hlas Zemanovi a letos také devět z deseti Babišovi. Obyvatelům vesnice se nežije dobře: 22 procent místních je v exekuci.

Lesní Jakubov a Bělušice

Zatímco před pěti lety v obcích, na jejichž území se nachází věznice, zvítězil Drahoš, letos voliči včetně vězňů vsadili na Babiše. Pavel v nich získal jen zhruba čtvrtinu hlasů.

Zajímají vás další kvalitní články z Hospodářských novin? Výběr těch nejúspěšnějších posíláme každý všední den večer v našem newsletteru 7 v SEDM, který si můžete zdarma přihlásit.