Novým českým prezidentem byl zvolen generál ve výslužbě Petr Pavel. Ve finále podle propočtů z průběžných volebních výsledků porazil se ziskem 58,32 procent hlasů bývalého premiéra a předsedu hnutí ANO Andreje Babiše. Pavel vyhrál letošní prezidentské volby největším rozdílem v jejich historii, Babiše porazil o 16,64 procentního bodu.

Volební účast byla letos 70,25 procenta. Před pěti lety to bylo 66,6 procenta, v roce 2013 59 procent.

Prezidentský slib složí Petr Pavel 9. března ve Vladislavském sále Pražského hradu. Dnes to oznámila předsedkyně Poslanecké sněmovny Markéta Pekarová Adamová (TOP 09). Pavel, který na Hradě vystřídá dosavadního prezidenta Miloš Zemana, složí svůj slib do rukou předsedy Senátu Miloše Vystrčila (ODS). Zemanovi končí funkční období 8. března.

Bývalý premiér Andrej Babiš (ANO) uznal porážku v prezidentských volbách, poblahopřál vítězi Petru Pavlovi. Na tiskové konferenci ve štábu v pražském Chodově mu popřál, aby byl prezidentem všech občanů, vnímal jejich problémy a bojoval za české zájmy. Babiš řekl, že dosáhl v prezidentské volbě famózního výsledku. Uvedl, že získal víc hlasů než strany pětikoalice v posledních sněmovních volbách. Babiš získal přes 2,4 milionu hlasů. Podpořilo ho 41,68 procenta voličů.

Celé dění můžete sledovat v této online reportáži, do které přidávají své glosy komentátor HN Petr Honzejk a politolog Miloš Gregor.

On-line reportáž

Vypnout obnovování
22:30
Volební online reportáž končí

Vážení čtenáři,

online reportáž z druhého kola prezidentských voleb končí. Další kroky a plány nově zvoleného prezidenta Petra Pavla i důsledky jeho zvolení pro Česko budeme sledovat v jednotlivých článcích.

Děkujeme za pozornost!

22:20
Americký tisk: Pavlovo vítězství upevní prozápadní a proukrajinské postoje Česka

Politický nováček Petr Pavel porazil populistického velkopodnikatele Andreje Babiše v prvních důležitých volbách tohoto roku v Evropě. Tak hodnotí dnešní výsledek českých prezidentských voleb americký deník The New York Times (NYT). Podle něj výsledek znamená neúspěch populismu a upevňuje pozici České republiky coby "rozhodného podporovatele Ukrajiny". Další prestižní americký list The Washington Post napsal, že Pavlovo vítězství upevní také západní orientaci země.

22:00
Babiš se kampaní prolhal, návštěva Čaputové byla na hraně

Za vítězstvím Petra Pavla v prezidentských volbách nejde hledat jen jeden úspěšný klíč. Velký vliv na výsledek měl podle politologa Miloše Gregora z Masarykovy univerzity například fakt, že Andrej Babiš byl většinou obyvatel po celý rok ve většině průzkumů odmítán jako možný prezident. Před druhým kolem tak hrál vabank. A to se mu nevyplatilo. Více v rozhovoru pro HN.

21:43
Pavel se vrátil do svého štábu

Po rozhovoru pro Českou televizi, který se přenášel z prostor Národního muzea, se nově zvolený prezident vrátil zpět do Fora Karlín, kde má volební štáb. V něm je oproti základně Andreje Babiše na pražském Chodově stále živo. 

Návrat Petra Pavla do volebního štábu.

21:40
Prezidentské volby obrazem

Podívejte se na atmosféru ve volebních štábech Petra Pavla a Andreje Babiše, tak jak je zachytili fotografové HN.

21:20
Revolta v hnutí ANO

„Vsaďte si tisíc korun a přijďte všichni volit, vyhrajete 12 tisíc. Babiš vždycky pomáhá, za Babiše bude líp,“ nabádal expremiér před druhým kolem prezidentské volby na svém twitterovém účtu. Ani Babišovi nejbližší spolupracovníci si na jeho vítězství ve volbě prezidenta nevsadili, hazard prý nepodporují.

21:00
Jaká je politická budoucnost Česka?

Výsledek prezidentských voleb je nejhorší porážkou, kterou si Andrej Babiš mohl představit. Proč k ní došlo? Události posledních hodin analyzují v posledním dílu podcastu Na Hrad politický reportér Hospodářských novin Ondřej Leinert a komentátor Petr Honzejk.

20:40
Pavel drtivě vyhrál v zahraničí

Nově zvolený prezident Petr Pavel drtivě vyhrál letošní volby hlavy státu mezi Čechy hlasujícími v zahraničí. Získal od nich v druhém volebním kole 95,2 procenta hlasů. Pro expremiéra a předsedu opozičního hnutí ANO Andreje Babiše hlasovalo v cizině 4,8 procenta voličů. Volební účast činila 80,3 procenta. K finále prezidentských voleb přišlo na zastupitelské úřady 23 tisíc voličů, zhruba o 7000 více než k prvnímu kolu.

20:20
Pavel nejvíce bodoval v Malé Úpě, Babiš v Zadní Stříteži

Zvolený prezident Petr Pavel ve finále voleb hlavy státu nebodoval nejvíc v domovském Černoučku na Litoměřicku, ve kterém dominoval v prvním kole, ale v Malé Úpě na Trutnovsku. Dostal tam 91,2 procenta hlasů, zatímco v Černoučku 91 procent. Podobně voličskou baštou expremiéra Andreje Babiše (ANO) byla ve finále Zadní Střítež na Táborsku, kde dostal 95 procent hlasů. V prvním kole si Babiš vedl nejlépe v Milhostově na Chebsku, kde nyní pobral 93 procent hlasů.

20:10
Zuzana Čaputová navštívila i redakci Respektu

Zajímají vás další kvalitní články z Hospodářských novin? Výběr těch nejúspěšnějších posíláme každý všední den večer v našem newsletteru 7 v SEDM, který si můžete zdarma přihlásit.