Sdružení reklamních profesionálů Art Directors Club Czech Republic (ADC) vyloučilo ze svých řad Marka Prchala, který pracuje pro předsedu ANO Andreje Babiše. Jeho kampaň před nadcházejícím druhým kolem prezidentských voleb považuje sdružení za neetickou. Uvedlo to na svém webu. Je to první vyloučení člena za 30 let fungování ADC. Prchalovo vyjádření ČTK shání. Etika nesmí chybět ani v politické komunikaci, uvedl ve čtvrtek na svém webu PR Klub, který sdružuje více než 300 expertů v oblasti komunikace a vnějších vztahů.

Babiš, který se ve druhém kole utká s bývalým vysokým představitelem NATO generálem Petrem Pavlem, čelil kritice za billboardy s textem „Nezavleču Česko do války. Jsem diplomat. Ne voják. Prezident Babiš.“ Kritici mu vyčítali, že straší voliče. Babiš přiznal, že se text nepovedl, a slíbil, že ho změní. Na billboardech se pak objevily nové plakáty s nápisem „Generál nevěří v mír“ s dovětkem „Volte mír. Volte Babiše“.

„Používat, a k tomu ještě zcela bezostyšně a účelově, marketing a reklamu k šíření lží, strachu a štěpení společnosti je nejenom amorální, ale zároveň i nebezpečné pro budoucí směřování oboru,“ uvedl předseda ADC David Suda. „Jsme přesvědčeni, že způsob, jakým byla vedena tato prezidentská kampaň, by tolerován být rozhodně neměl,“ podotkl.

Podle členů ADC překračuje Babišova kampaň nejen profesionální, ale i etické hranice. Prchala kvůli tomu vyzvali k rezignaci, což odmítl. Svolali proto mimořádnou schůzi klubu, kde se na jeho odvolání shodli.

Členové ADC se zároveň zavázali k sestavení etického kodexu politické reklamy. Chtějí, aby byly odborně definovány hranice čestného a poctivého marketingu politických kampaní. „Ty, na rozdíl od komerční marketingové komunikace, dosud nespadají pod žádný kontrolní orgán, i navzdory obrovským dopadům na společnost,“ uvedlo sdružení.

Art Directors Club byl založen v roce 1993. Sdružuje takzvané kreativce z komunikačních a brandingových agentur, designových studií, ale také nezávislé tvůrčí pracovníky, jako jsou textaři, fotografové či ilustrátoři, kteří významnou měrou působí v oblasti komerční komunikace.

Způsob vedení prezidentské kampaně Babišovým týmem vzedmul vlnu otázek a volání po vymezení se vůči praktikám, které používá, uvedl PR Klub. „Nejsilněji rezonuje záměrné vyvolávání strachu, používání zavádějících informací a celkově to, že takový způsob vedení kampaně dále prohlubuje štěpení společnosti,“ dodal a připomněl pravidla platná pro pracovníky v PR.

Profesionál v oblasti komunikace je povinen jednat čestně, transparentně, respektovat dialog a uznat práva všech zúčastněných stran, obhajovat svoji pozici a vyjadřovat své názory, uvedl PR Klub s odkazem na etický kodex Mezinárodní asociace Public Relations IPRA. Pracovník v PR by podle kodexu také měl přijmout veškerá opatření k zajištění pravdivosti a přesnosti všech poskytovaných informací a vynaložit veškeré úsilí k tomu, aby se úmyslně nešířily nepravdivé nebo zavádějící informace.

„Je načase si uvědomit, že pravidla pro férovou a etickou komunikaci máme, jen je třeba je vyžadovat - také a možná především - právě v politické komunikaci,“ uvedl PR Klub. Dodal, že zahájí jednání o kultivaci komunikace s politickou reprezentací. „O tom, zda vnímá potřebu dodržovat pravidla hry, aby se jejich komunikační týmy právem mohly řadit mezi ty profesionální,“ popsal PR Klub téma, které chce otevřít.

Babiš sám přispěl už dřív k šíření nenávistných a výhrůžných vzkazů, napsala v úterý na twitteru místopředsedkyně Sněmovny Olga Richterová (Piráti). "Dost jste tomu ´pomohl´ před sněmovními volbami, když jste podporoval agresi vůči Pirátům a označoval je za chátru, která chce lidem krást chalupy. Vzpomínáte?" poukázala.