Prezidentský kandidát a předseda hnutí ANO Andrej Babiš tvrdí, že dnes obdržel obálku adresovanou jeho ženě Monice, v níž byl ostrý náboj a anonymní vzkaz plný urážek. Babiš kontaktoval policii, která věc vyšetřuje. Považuje to za zastrašování prezidentského kandidáta a jeho rodiny, které nepatří do svobodné společnosti.

Oznámil to po poledni na tiskové konferenci v Praze. Řekl, že na otázky novinářů nebude odpovídat. Vyjádření policie ČTK zjišťuje. Předsedy pětikoalice a svého protikandidáta v prezidentských volbách Petra Pavla vyzval k apelu na své voliče, aby zachovávali slušnost. Policejní mluvčí Barbora Schneeweissová v reakci na oznámení uvedla, že k zadržení výhrůžné zásilky došlo už ve čtvrtek.

„Dnes ráno mi ochranka předala obálku adresovanou mé ženě Monice, v níž byl ostrý náboj a anonymní vzkaz plný urážek. Jde o zastrašování prezidentského kandidáta a jeho rodiny, které nepatří do svobodné společnosti,“ uvedl Babiš s tím, že se podle něj jedná o jasnou výhružku. Policii poděkoval za rychlé zahájení vyšetřování. 

„Je hrozné, co se v naší zemi v posledních měsících děje. Jak se atmosféra na sociálních sítích i na ulicích vyostřuje a radikalizuje,” prohlásil dále s odkazem na páteční výjezd do Jablonce, kde ho poprvé manželka Monika doprovázela. „Na vlastní kůži si v Jablonci zažila, jak nás dav urážel a málem umačkal,“ poznamenal Babiš. 

Není normální, že odpůrci narušují a rozbíjejí mítinky, uvedl. „Není normální, že se nás občané bojí podpořit, protože pak čelí sprostým nadávkám a vyhrožováním. Moji podporovatelé a voliči nic takového nedělají,“ řekl.

Vyzval předsedy stran vládní pětikoalice a svého soupeře v druhém kole Petra Pavla, kterého opakovaně označuje za provládního kandidáta, ať vyzvou své příznivce, aby nenapadali voliče stran s jiným názorem. Svůj možný podíl na vyostřování atmosféry ve společnosti Babiš nijak nezohlednil. Vůči svému protikandidátovi přitom vede výrazně negativní kampaň, jejíž součástí jsou i billboardy naznačující, že Pavel jako bývalý voják zatáhne Česko do války na Ukrajině. Policie se také zabývá případem falešných SMS zpráv rozesílaných Pavlovým jménem, které adresáty informují o údajné mobilizaci na Ukrajinu a vyzývají je k vyzvednutí výzbroje na pobočkách armády.

Sám Pavel ve své reakci na Facebooku nenávistné projevy odsoudil, je to podle něj ale právě Babiš, kdo voliče straší a atmosféru vyostřuje. „Odsuzuji projevy nenávisti a výhrůžky A. Babišovi a jeho rodině. Takové věci k demokratickým volbám nepatří. Atmosféra je vypjatá hlavně kvůli strašení voličů a antikampani, kterou A. Babiš vede. Vyzývám ho, aby stáhl billboardy vyhrožující válkou a začal i on sám vést slušnou kampaň,“ napsal Pavel. 

K Babišovu projevu se na Twitteru kriticky vyjádřil také ministr vnitra a místopředseda vlády Vít Rakušan (STAN). Odsoudil jakoukoliv agresi a výhružky, zároveň však doplnil, že i Babiš pro ukončení vyhrocené nálady ve společnosti může hodně udělat. „Třeba tím, že změní styl kampaně,“ napsal Rakušan. Sám před dvěma týdny obdržel výhružnou zprávu: „Tvoje děti se jmenují Agáta, Matěj a Jonáš. Vím, na kterém hřišti si hrají.“

„Vážně mě nenapadlo, že by za tím stál Andrej Babiš, a nenapadlo by mě něco takového vypustit do veřejného prostoru. Andrej Babiš se tímto nepřímým obviněním dopouští toho, co mu vytýkám dlouho: rozděluje společnost, vyvolává strach a nenávist,“ dodal Rakušan. 

S vyhrožováním sobě a své rodině se Babiš potýkal již v minulosti. V únoru 2021 ještě jako premiér řekl v pořadu Partie Terezie Tománkové v CNN Prima News, že ho policie v lednu informovala o existenci člověka, který chce zastřelit jeho i jeho rodinu. Policie potom střežila premiérův dům a zadržela podezřelého.