Prezidentský kandidát Petr Pavel při zahájení návštěvy Ostravy ocenil podporu ostravského primátora Tomáše Macury i hejtmana Ivo Vondráka, obou z hnutí ANO. Oba už před prvním kolem prezidentské volby uvedli, že nepodpoří svého předsedu a někdejšího premiéra Andreje Babiše. Před druhým kolem zopakovali, že svůj postoj měnit nebudou, chtějí volit bývalého vysokého představitele české armády a NATO. Pavel řekl, že svým rozhodnutím projevili osobní odvahu.

Předsedkyně poslaneckého klubu ANO Alena Schillerová naopak Vondrákův postup již dříve označila za nekolegiální. „Já osobně s tím nesouhlasím. Ale dobře, jestli chcete, tak já to klidně řeknu, je to podraz,“ řekla Seznam Zprávám.

„Nežádal jsem je o podporu, to bych si rozhodně nedovolil. Myslím si, že každý má právo se rozhodnout sám, ale musím říct, že si toho velice vážím, protože to určitě nebylo jednoduché rozhodnutí a to, čemu čelí, svědčí o tom, že museli projevit osobní odvahu. Když to bude možné, tak se s nimi rád potkám a poděkuji jim za to, ale rozhodně jsem je o to dopředu nežádal,“ uvedl Pavel.

Na nádraží v Ostravě-Svinově Pavla podle policie vítaly desítky příznivců, jeho příjezd provázel i velký zájem médií. Než se z vlaku dostal k připravenému automobilu, trvalo to téměř půl hodiny. V krajském městě, kde ho v prvním kole prezidentské volby s výraznou převahou Babiš porazil, Pavla na nádraží přišli podpořit lidé různého věku. Od dětí a studentů, kteří se dožadovali podpisů a fotografií, až po starší lidi. Neplánovanou autogramiádu odstartovala prosba devatenáctileté Markéty Holaňové. „Je hodně ustálený, má své dobré názory a myslím si, že pro naši republiku to myslí hodně dobře,“ uvedla mladá žena.

Příznivci ho přivítali koláčem frgálem a od podporovatelů dostal i několik dalších dárků, včetně vojenské známky s nápisem Ostrava. Z regionálních politiků ho na nádraží vítal primátor Frýdku-Místku Petr Korč (Naše Město F-M). „Vnímám, že jestli někde v republice potřebuje kandidát na prezidenta pan Pavel podpořit, tak je to právě u nás na severní Moravě. Celý život jsem dělal věci, které jsem vnímal jako správné, a přišlo mi, že každý z nás by měl udělat maximum k tomu, aby volba prezidenta dopadla tak, jak je vnitřně přesvědčen, že by měla,“ řekl Korč.

Přijetí ve městě, kde dlouhodobě vítězí hnutí ANO, Pavla překvapilo. „Tohle jsem opravdu nečekal, musím říct, že mě to neustále přivádí do rozpaků, ale je to krásné. Já si nedělám iluze, že bych mohl přesvědčit nějak mnoho lidí, kteří už jsou dávno rozhodnutí pro Andreje Babiše, ale určitě bych rád rozptýlil alespoň některé obavy, které jsou šířeny, bohužel dost neférově,“ řekl Pavel. Ve čtvrtek odpoledne se se svými příznivci setká na Masarykově náměstí, večer pak má v plánu setkání s mladými voliči.

Na náměstí se sešly tisíce lidí

Na centrální Masarykovo náměstí v Ostravě pak dorazily tisíce lidí. Podporu Pavlovi – kromě neúspěšných prezidentských kandidátů Pavla Fischera a Danuše Nerudové – přišli vyjádřit například i někteří ostravští umělci nebo rektor Ostravské univerzity Jan Lata. Bývalý vysoký představitel české armády a NATO Pavel se vymezil vůči tvrzením, že chce zemi zavést do války, volby podle něj rozhodnou o tom, jakou bude Česko v budoucnu zemí.

Lidé na ostravském náměstí přinesli transparenty i české vlajky. Opakovaně skandovali „Pavel na Hrad“ nebo provolávali „Babiše do koše“. Místy byl ale slyšet i křik některých Pavlových odpůrců.

„Všichni, kteří se vám snaží tvrdit, že jsou dělící čáry mezi Prahou a zbytkem republiky, že jsou dělící čáry mezi těmi, kdo mají vzdělání a kdo mají nižší vzdělání, mezi těmi, kteří mají velké příjmy nebo nižší příjmy, tak je to nesmysl. Myslím si, že všichni máme stejné problémy, všichni žijeme ve stejné zemi a všichni chceme žít slušný život. Tyhle volby nebudou o tom, kdo usedne na Pražský hrad po Miloši Zemanovi, tyhle volby budou o tom, jaká budeme země, jestli budeme země slušná, jestli budeme země respektovaná v zahraničí, jestli přestane u nás fungovat blbá nálada a naopak, jestli začneme žít normálně a budeme mít radost z toho, že se nám daří,“ řekl Pavel svým příznivcům.

Česko označil za bezpečnou a relativně bohatou zemi. „Byl bych moc rád, abyste se nenechali strašit tím, když vám někdo tvrdí, že někdo chce tuto zemi zatáhnout do války nebo, že tuhle zemi chce někdo zaprodat komukoliv. Není to tak,“ řekl Pavel.

Babiš záhy po vyhlášení výsledků prvního kola voleb po Česku nechal vylepit plakáty s textem „Nezavleču Česko do války. Jsem diplomat. Ne voják. Prezident Babiš“, za které je kritizován. Kritici mu vyčítají, že voliče straší a že urazil vojáky. Babiš přiznal, že se text nepovedl. Již dříve slíbil, že text změní. Na billboardech se již objevily nové plakáty, které uvádí, že „Generál nevěří v mír“ s dovětkem „Volte mír. Volte Babiše“. Pavel používá například billboard se svou fotografií a textem „Vést zkušeně a klidně v těžkých časech“.

Také Nerudová, která v prvním kole prezidentské volby obsadila třetí místo, vyzvala přítomné, aby se nenechali zastrašovat. „Nebojte se, jsme silnou zemí, máme silné instituce... nikdo z nás se nemá čeho bát, jen prostě potřebujeme být hlasitější, než někdo, kdo tu vytváří všeobecný strach,“ uvedla Nerudová.

Novinářům řekla, že obdobná situace jako nyní při podpoře Pavla dosud v Česku nikdy nebyla. „Podpora se většinou omezila na slovní podporu a myslím si, že je velmi důležité, že jsem nabídla všech 200 tisíc dobrovolníků, aby pomáhali. To spojení je hmatatelné. Myslím si, že to je úplně bezprecedentní, že je to nová kapitola politické kultury, kterou jsme otevřeli v České republice. Pevně věřím, že to bude takové memento pro další volby, že tím pozitivním jde tu negaci přetlačit,“ uvedla. Fischer ve svém projevu označil Andreje Babiše za neodpovědného politika, kterého nelze pustit na Hrad. Naopak je přesvědčen, že Pavel Česku neudělá v zahraničí ostudu a na Hrad vrátí důstojnost.

Podpořit Pavla přišel i Tomáš Krupa, který podle svých slov působil v minulosti ve stejné vojenské misi jako Pavel. „Myslím, že by dobře vedl naši zemi. Byl jsem s ním na stejné misi UNPROFOR v bývalé Jugoslávii. Jeho věhlas byl po celém českém batalionu. Kdyby měl někdo vyjednávat mír, tak samozřejmě Pavel,“ řekl Krupa.

Zajímají vás další kvalitní články z Hospodářských novin? Výběr těch nejúspěšnějších posíláme každý všední den večer v našem newsletteru 7 v SEDM, který si můžete zdarma přihlásit.