Miloš Zeman může být první český prezident, který odejde z funkce s exekucí. Do té jej chce poslat jeho dřívější spolupracovník Zdeněk Šarapatka. Odcházející prezident se totiž za svá slova, že Šarapatku, který mu dělal poradce na Úřadu vlády, v minulosti vyhodil pro neschopnost, stále neomluvil. Ve skutečnosti však Šarapatka odešel po vzájemné dohodě.

Spor o omluvu za výrok, který Zeman pronesl v rozhovoru na TV Barrandov v listopadu 2017, řešily soudy více než čtyři roky. Pravomocný verdikt padl loni v polovině listopadu, písemný rozsudek obdržel Zeman minulé pondělí. Ten den také začala běžet sedmidenní lhůta na omluvu.

Šarapatkův advokát Artur Ostrý už dříve oznámil, že pokud nedorazí do pondělní půlnoci, je již domluvený s exekutorem, který případně vydá exekuční příkaz. V praxi to vypadá většinou tak, že exekutor, aby vymohl soudem uloženou povinnost, uloží pokutu. To může dělat opakovaně. Vzhledem k tomu, že omluvu Šarapatka neobdržel, podal na Zemana exekuční návrh.

„Exekuční návrh byl podán, nakolik omluva k dnešnímu dni nepřišla. Návrh na exekuci byl podán k Exekučnímu úřadu pro Prahu-západ, soudnímu exekutorovi Mgr. Dušanu Šnaiderovi. Jeho obsahem je toliko návrh na exekuci k vymožení nepeněžitého plnění, která se provádí prostřednictvím postupně ukládaných pokut, vymáhaných exekutorem jako jakékoliv jiné peněžité plnění,“ sdělil Ostrý.

Zemanův advokát Marek Nespala připomněl, že proti soudnímu rozhodnutí podal dovolání, Nejvyšší soud zároveň požádal o odložení vykonatelnosti rozsudku. Podání návrhu na exekuci byl podle něj „zcela očekávatelný krok“. „Omluva je uspokojení, které je nevratné a je vymáháno exekucí, takže podle našeho názoru jsou splněny všechny předpoklady pro odložení jejího výkonu, jak to zakotvuje občanský soudní řád,“ sdělil advokát.

Mluvčí Nejvyššího soudu Petr Tomíček v pondělí potvrdil, že návrh na odklad vykonatelnosti Nejvyšší soud obdržel 10. ledna, zatím o něm nerozhodl. Dovolání zatím soud neevidoval.

Začalo to Peroutkou

Soudy řeší lži Miloše Zemana již řadu let. Nejznámější je spor o omluvu vnučce Ferdinanda Peroutky Terezii Kaslové za slova o tom, že známý novinář byl fascinován fašismem a napsal článek Hitler je gentleman. Ta Zeman pronesl při návštěvě koncentračního tábora Osvětim v lednu 2015 při 70. výročí jeho osvobození.

Soudy si dlouho nevěděly rady, jak případ vzhledem k tomu, že Zeman má prezidentskou imunitu, řešit. Nejdříve přikázaly, aby se za Zemana omluvila prezidentská kancelář,
a exekutor jí dokonce udělil stotisícovou pokutu kvůli tomu, že to nesplnila.

Nejvyšší soud ale tento případ po dovolání Hradu vrátil na začátek. Napodruhé tak soud přenesl zodpovědnost na ministerstvo financí, které odpovídá za pochybení státních úředníků. Ministerstvo se nakonec omluvilo až po více než šesti letech.

Šarapatka proto podal žalobu na ministerstvo financí, které se ale po prohraném procesu obrátilo na Ústavní soud. A ten konstatoval, že Zeman pronesl výrok na adresu Šarapatky jako fyzická osoba, ne jako veřejný činitel při výkonu moci. Prezidentská imunita se na něj tak nevztahuje. Šarapatka pak žaloval Zemana jako fyzickou osobu a soudy mu daly za pravdu.

V exekuci byl i Babiš

Advokát Ostrý nevidí překážku proti tomu, aby mohl být vydán exekuční příkaz. „Byl žalován jako fyzická osoba plně v intencích nálezu Ústavního soudu, který dal manuál, koho a jak žalovat. A pokud soud uznal Miloše Zemana jako fyzickou osobu odpovědnou, lze jej i jako fyzickou osobu poslat do exekuce,“ poukázal Ostrý.

Podobně do exekuce došel i případ, kdy se loni na podzim musel omlouvat bývalý premiér a nynější prezidentský kandidát Andrej Babiš (ANO) za slova na adresu Jany Filipové, která v roce 2018 demonstrovala proti jeho vládě. Ten tvrdil, že je spolu s ostatními demonstranty placená jeho politickými odpůrci. Po verdiktu soudu se sice omluvil, ale ne tak, jak soud určil, a správnou omluvu po něm nakonec vymohl exekutor.

S přispěním ČTK

Zajímají vás další kvalitní články z Hospodářských novin? Výběr těch nejúspěšnějších posíláme každý všední den večer v našem newsletteru 7 v SEDM, který si můžete zdarma přihlásit.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist