Šéf hnutí ANO a bývalý premiér Andrej Babiš se podruhé omluví za své výroky o tom, že byli demonstranti na protestech z roku 2018 proti jeho vládě zaplacení. Uvedl to v pátek na Twitteru v reakci na vyrozumění o zahájení nepeněžité exekuce, kterou navrhla Jana Filipová nespokojená s Babišovou první soudem nařízenou omluvou. Ta obsahovala dovětek, že Babiš s rozhodnutím soudu nesouhlasí.

Babiš uvedl, že vyrozumění o zahájení exekuce mu bylo doručeno ve středu. „Přestože moji právníci tvrdí, že již první omluvou paní Filipové jsem splnil svoji povinnost (ostatně sama uvedla, že byla mojí omluvou příjemně překvapená, jen ji nepovažovala za upřímnou), rozhodl jsem se nakonec, že nemá cenu s ní o tom roky bojovat u exekučních soudů,“ napsal. „Paní Filipové se omluvím i podruhé. Snad již tuto omluvu za upřímnou považovat bude…“ dodal Babiš, který se nyní léčí s covidem-19.

Omluvit se za výroky o zaplacených demonstrantech nařídil Babišovi pravomocně pražský krajský soud letos v červenci. Žalobu na Babiše podala jedna z demonstrantek, Jana Filipová z Domažlicka. Babiš jí pak poslal dopis se soudem nařízenou omluvou, kterou ale doprovázel další text. V něm Babiš napsal, že neměl v úmyslu ženu urazit, protože ji před začátkem sporu neznal. „… ctím pravidla právního státu, a přestože s uvedeným soudním rozhodnutím nesouhlasím a budu proti němu podávat dovolání, podvoluji se mu a zasílám vám omluvu předepsaného znění,“ napsal šéf hnutí ANO a opoziční poslanec.

Podle advokáta Filipové takovým komentářem Babiš omluvu devalvoval. Filipová proto spolu s ním podala na expremiéra návrh na exekuci. „Trvám na tom, aby ta omluva přišla v tom znění, v jakém byla napsána v rozsudku,“ řekla České televizi. Jde o nepeněžitou exekuci, při které exekutor ukládá pokuty, dokud není splněna nepeněžitá povinnost.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist