Spokojeně se snažili tvářit na tiskové konferenci před novináři lídr SPD Tomio Okamura i jeho neúspěšný prezidentský kandidát Jaroslav Bašta. „Uspěli jsme, náš kandidát dostal stovky tisíc hlasů. SPD má novou úspěšnou tvář,“ prohlásil Okamura k Baštovu volebnímu výsledku necelých 4,5 procenta hlasů.

Místopředseda hnutí Radim Fiala Baštu vyzvedl ještě výš. „V Jaroslavu Baštovi, jeho morálním profilu, jsme našli obraz budoucnosti SPD,“ řekl druhý muž SPD a zdůraznil jeho postoje za minulého režimu, kdy byl Bašta vězněn a stal se signatářem Charty 77.

Na samotném Baštovi však bylo znát zklamání. „Čekal jsem lepší výsledek,“ uvedl. Ohledně podpory pro druhé kolo Bašta prohlásil, že nepodpoří ani jednoho z dvojice Andrej Babiš a Petr Pavel. „Ani jeden z nich nereprezentuje hodnoty, které sdílím,“ řekl už předtím v rozhovoru pro HN.

Okamura ho ale na tiskové konferenci trochu korigoval, když prohlásil, že SPD se teprve rozhodne. „Volby se zúžily na souboj Babiš, Antibabiš. SPD nyní vyhodnotí, koho případně ve druhém kole podpoří. Babiš je ale také probruselský politik, soft verze Fialovy administrativy,“ dodal předseda.

Fiala pak na závěr ještě zdůraznil, že za Baštou stálo 70 stran a hnutí, byť často okrajových. „Chceme jim dát prostor i v blížících se krajských volbách i ve volbách do europarlamentu,“ dodal k výsledkům.

Bašta skončil s necelými pěti procenty hlasů, konkrétně 4,46 procenta. Předvolební průzkumy mu přitom přisuzovaly přes šest procent a podle některých předpokladů mohl útočit na dvoucifernou hranici a čtvrté místo

Zajímají vás další kvalitní články z Hospodářských novin? Výběr těch nejúspěšnějších posíláme každý všední den večer v našem newsletteru 7 v SEDM, který si můžete zdarma přihlásit.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist