Bývalá rektorka Mendelovy univerzity Danuše Nerudová skončila v prvním kole prezidentské volby třetí, do druhého kola nepostoupila. Navíc dostala oproti předpovědím méně hlasů. Získala si jen necelých 14 procent voličů, ač jí předvolební průzkumy dávaly šanci na více než 20 procent. Co stojí za jejím neúspěchem? Podle Nerudové je na hodnocení ještě brzy, ale připouští, že se možná moc soustředili na mladé. „Ke konci jsme se velmi silně pohybovali ve skupině seniorů,“ uvedla Nerudová.

Mluvila jste také o tom, že je potřeba porazit Andreje Babiše. Můžeme už to teď brát tak, že v druhém kole definitivně podpoříte Petra Pavla?

Už dříve jsem jasně hovořila o tom, že jsem připravená zamířit ještě večer do štábu a budeme diskutovat o tom, jestli mě pan Pavel přijme.

Co byla podle vás největší chyba? Do kampaně jste nevstupovala jako politička. Politici často neumí přiznat chybu. Je něco, co byste udělala jinak, co považujete za vaši osobní největší chybu?

Do kampaně jsem vstupovala poměrně pozdě, na rozdíl od obou pánů. Může to být jeden z faktorů. Může to být například i to, že jsme přílišně mířili třeba na mladou generaci a zapomínali na ostatní. Skutečně to v tuto chvíli nedokážu říct, musíme si výsledky zanalyzovat. Potom zjistíme, co stojí za tímto volebním výsledkem.

A vy jste si to neanalyzovali v průběhu? Snažili jste se na konci kampaně změnit strategii, abyste zacílili na širší skupinu?

Ano, ke konci jsme měli jinou strategii než třeba v listopadu.

Můžete ji trochu přiblížit?

Nebyla vidět, velmi silně jsme se pohybovali ve skupině seniorů.

Měli jste tedy data, která říkala, že tam máte tu podporu nejmenší?

Ano.

Řekla jste, že podpoříte Petra Pavla, konkrétní podobu jste zatím neoznámila. Nedomluvili jste ji, když jste ho byla navštívit ve štábu?

Nedomlouvali jsme nic konkrétního. Řekli jsme si, že se sejdeme v pondělí, kdy to upřesníme. Schůzka byla velmi krátká, předali jsme si květiny a shodli jsme se na tom, že největší zlo je Andrej Babiš.

Byli jste už nějak připravení na druhé kolo? Měli jste nějakou strategii?

Největší soutěž se odehrávala o druhé kolo, měli jsme jen strategii na postup do druhého kola.

Jste připravená například s Pavlem Fischerem nebo Markem Hilšerem společně vyrazit za Petrem Pavlem a podpořit ho hromadně, jak se to stalo třeba v minulých volbách?

Komunikuji samostatně a budeme spolu mluvit samostatně.

Získala jste i přes třetí místo poměrně dost hlasů. Plánujete, že to nějak politicky zúročíte? Zmiňovala jste, že jste nebyla v politice. Chystáte vstup do politiky?

Určitě se tématům, která – jak vidno – zajímají mladé, budu věnovat nadále, protože si myslím, že je potřeba je ve veřejném prostoru prosazovat. Z veřejného prostoru určitě nezmizím.

Propad v preferencích u vás nastal někdy v prosinci a pak to začalo padat. To bylo v době, kdy se začaly řešit problémy na Mendelově univerzitě a další věci. Myslíte, že to bylo to, co se ve finále nejvíc propsalo do dnešního výsledku?

Opakuji, já to nedokážu říct. Musíme se do těch dat podívat a musíme si to analyzovat, v tuto chvíli to nedokážu říct.

Jaké průzkumy jste měli vy a s jakým číslem jste počítala, když jste do štábu jela?

Včera jsem hovořila o tom, že bych za úspěch považovala 20 procent.

Uvažujete například o kandidatuře do Senátu, když jste zmiňovala, že chcete otevírat ta témata?

Myslím, že v tuto chvíli je skutečně ještě příliš brzy, a myslím, že si ty věci opravdu musíme zanalyzovat a zamyslet se nad dalšími možnostmi.

Zajímají vás další kvalitní články z Hospodářských novin? Výběr těch nejúspěšnějších posíláme každý všední den večer v našem newsletteru 7 v SEDM, který si můžete zdarma přihlásit.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist