Primátoři Prahy, Varšavy, Bratislavy a Budapešti se ve středu vypravili na návštěvu Kyjeva. Uvedla to polská stanice Polsat News. Čtveřice komunálních politiků podle ní měla v plánu v ukrajinské metropoli mimo jiné setkání se svým kyjevským protějškem Vitalijem Kličkem. Starosta Varšavy Rafal Trzaskowski na Twitteru zveřejnil snímek z vlaku, kde je společně s představiteli čtyř evropských metropolí, včetně pražského primátora Zdeňka Hřiba.

„Pakt svobodných měst přijíždí do svobodného a hrdého Kyjeva. V srdci svobodné a hrdé Ukrajiny,“ napsal na Twitteru Trzaskowski, který ve svém příspěvku na sociální síti označil pražského primátora Hřiba, bratislavského primátora Matúše Valla a starostu Budapešti Gergelyho Karácsonyho.

Pro Trzaskowského je to první návštěva Kyjeva od chvíle, co Rusko loni 24. února Ukrajinu vojensky napadlo. Varšavský starosta navštívil ukrajinskou metropoli společně s pražským primátorem Hřibem naposledy několik dní před vypuknutím války.

Oba politici tehdy vyjádřili Ukrajině solidaritu, na hranicích země se totiž v té době nacházely desítky tisíc ruských vojáků. Kličko tehdy jejich návštěvu ocenil.

Hřib s Trzaskowským při loňské návštěvě nabídli Kyjevu, aby se přidal do takzvaného Paktu svobodných měst, který od roku 2019 sdružuje Prahu, Bratislavu, Budapešť a Varšavu a usiluje o ochranu demokratických hodnot, jako jsou svoboda slova, shromažďování a tisku. Kličko nabídku přijal, uvedl poté Hřib v tiskové zprávě.

Zajímají vás další kvalitní články z Hospodářských novin? Výběr těch nejúspěšnějších posíláme každý všední den večer v našem newsletteru 7 v SEDM, který si můžete zdarma přihlásit.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist