Kdo z prezidentských kandidátů by vyhlásil amnestii? Kdo z nich je proti manželství pro všechny s možností adopce? Kdo by ocenil bratry Mašínovy nebo jmenoval Michala Koudelku generálem? Redakce HN oslovila všechny uchazeče o post prezidenta, aby odpověděli na vážné i odlehčené otázky, které by mohly voliče – i naše čtenáře – zajímat. Podívejte se na videa, jak jednotliví kandidáti odpovídali.

V krátkých rozhovorech se například dozvíte, že generál ve výslužbě Petr Pavel je pro zavedení eura. Ekonomka a bývalá rektorka Mendelovy univerzity v Brně Danuše Nerudová zase upřednostňuje Miroslava Kalouska před Alenou Schillerovou. „Bývalého ministra financí si vážím za to, že konzistentně a dlouhodobě zastává odpovědný přístup k veřejným financím,“ říká jediná žena mezi kandidáty.

Proti manželství pro všechny s možností adopce se jasně vyjádřil poslanec Jaroslav Bašta (SPD). Stávající právní úprava je podle něj dostačující. Naopak senátor Pavel Fischer byl zdrženlivější. „Počkám si, jak proběhne parlamentní rozprava. Jako prezident bych pak takový zákon přijal a podřídil se parlamentní většině,“ vysvětluje Fischer. 

Co se týče automobilového průmyslu, bývalý premiér a předseda hnutí ANO Andrej Babiš by upřednostnil spalovací motory před těmi elektrickými. „Rozhodnutí Evropské unie zastavit výrobu spalovacích motorů do roku 2035 je nesmyslné,“ tvrdí. To podnikatel a bývalý sportovní novinář Karel Diviš elektromotory preferuje. „Mají větší odpich,“ zdůvodňuje. 

Amnestii by v prezidentském úřadě vyhlásil kandidát Tomáš Zima. „A zejména kvůli sociálním, humanitárním a zdravotním důvodům. To mohou být třeba matky samoživitelky či některé prvotrestané osoby,“ popisuje Zima. Marek Hilšer by se k takovému kroku v roli prezidenta neuchýlil.

Andrej Babiš

Danuše Nerudová

Petr Pavel

Pavel Fischer

Marek Hilšer

Jaroslav Bašta

Karel Diviš

Tomáš Zima

Poznámka: Kandidát na prezidenta a šéf odborářů Josef Středula byl redakcí HN několikrát osloven o rozhovor také, jeho tým však nenavrhl žádný termín.

Danuše Nerudová

Andrej Babiš

Petr Pavel

Pavel Fischer

Marek Hilšer

Jaroslav Bašta

Karel Diviš

Tomáš Zima