Za roční spotřebitelský úvěr 50 000 korun mohou lidé zaplatit až 100 000 korun navíc. Proti minulosti se lidem také může více prodražit prodlení při splácení úvěru, protože se zvýšil zákonný úrok z prodlení. Ukázala to analýza podmínek poskytování spotřebitelských úvěrů u 35 bank a nebankovních společností, kterou vypracovala společnost Člověk v tísni. ČTK ji má k dispozici. Člověk v tísni sestavuje svůj index odpovědného úvěrování od roku 2009.

U nejlevnější nabídky přeplatí lidé modelový úvěr zhruba o 1700 korun. Ceny většiny bank a nebankovních společností se pohybují mezi 3000 a 4000 korunami. Na opačné straně žebříčku jsou malé, ale extrémně drahé nebankovní společnosti, u nichž mohou lidé u padesátitisícového úvěru zaplatit až 100 000 korun navíc.

Vyšší náklady čekají na lidi, kteří se dostali do problémů se splácením, protože se letos zvýšil zákonný úrok z prodlení. Celkové náklady, které musí dlužník u modelové padesátitisícové půjčky hradit po třech nezaplacených splátkách, zesplatnění a doplacení dluhu až po půl roce, se u férovějších společností pohybuje zhruba mezi 8000 a 15 000 korunami, uvedl Člověk v tísni.

Organizace také upozorňuje, že vzhledem ke zhoršené ekonomické situaci budou poskytovatelé půjček více zájemců odmítat, což by mohlo vytlačit žadatele od bank k nebankovnímu sektoru. „Nabádáme proto k pečlivému prozkoumání podmínek nebankovních společností, za kterých peníze půjčují, a doporučujeme velmi pozorně promyslet, jak vysoké měsíční splátky člověk unese,“ uvedl David Borges z Člověka v tísni.

Zajímají vás další kvalitní články z Hospodářských novin? Výběr těch nejúspěšnějších posíláme každý všední den večer v našem newsletteru 7 v SEDM, který si můžete zdarma přihlásit.