Jsem v šoku, seznamujeme se s rozhodnutím a určitě se odvoláme,“ uvedl pro HN Tomáš Březina krátce poté, co se dozvěděl, že ho ministerstvo vnitra odmítlo kvůli nedostatečnému počtu hlasů registrovat k prezidentským volbám. Nyní je ale všechno jinak. Podnikatel oznámil, že odvolání k Nejvyššímu správnímu soudu nepodá a z volby o Hrad odstupuje. „Jsem přesvědčen, že bych s odvoláním bezpečně uspěl,“ uvedl Březina. Nechce ale prý „zatížit Česko náklady na opakované volby“. 

Březina odevzdal skoro 66 tisíc hlasů, ministerstvo mu jich ale uznalo 45 894 a společně s několika dalšími kandidáty ho do boje o Hrad neregistrovalo. Kandidáti museli doložit nominaci podporou minimálně deseti senátorů, 20 poslanců nebo 50 tisíc občanů.

Podnikatel tvrdí, že sesbíral  ještě zhruba o deset tisíc podpisů více, než odevzdal. „Po dosažení tohoto čísla jsme sběr zastavili pro dostatečnost počtu podpisů. Následně jsme provedli trojnásobnou administrativní kontrolu. Vyřadili jsme 10 tisíc podpisů, u většiny se jednalo jen o naši předběžnou opatrnost. Byli jsme si proto jisti naší téměř nulovou chybovostí,“ uvedl Březina ve svém prohlášení.

Je podle něj vyloučené, aby chybovost činila v průměru 29 procent. Upozornil například na to, že kandidáti, které podpořila vládní koalice, měli chybovost desetkrát nižší. „Takový rozdíl je objektivně nemožný. Vládní kandidáti využívali naprosto stejných metod sběru podpisů,“ podotkl Březina. Upozornil, že nezaměstnával žádnou agenturu. 

„Jsem přesvědčen, že bych s odvoláním ve světle výše uvedených faktů, bezpečně uspěl a mohl pokračovat v kampani a usilovat o post prezidenta republiky. Bohužel s třítýdenní přestávkou, bohužel v horké části kampaně. Tedy s velkými negativními důsledky mojí dočasné absence,“ dodal podnikatel. „Nehodlám zatížit Českou republiku obrovskými finančními i lidskými náklady na opakování prezidentské volby.“

Ministerstvo vnitra do prezidentských voleb pustilo devět z 21 kandidátů. Odmítlo 12 kandidátních listin kvůli nedostatkům a jednu přihlášku kvůli jejímu pozdnímu předložení. Podnikatelé Karel Diviš a Karel Janeček se chtějí proti vyřazení odvolat.

O Hrad se tak utkají bývalý premiér a předseda hnutí ANO Andrej Babiš, poslanec SPD Jaroslav Bašta, senátoři Pavel Fischer a Marek Hilšer, bývalá rektorka Danuše Nerudová, bývalý vysoký představitel armády Petr Pavel, prezidentka České asociace povinných Denisa Rohanová, odborový předák Josef Středula a bývalý rektor Tomáš Zima

Zajímají vás další kvalitní články z Hospodářských novin? Výběr těch nejúspěšnějších posíláme každý všední den večer v našem newsletteru 7 v SEDM, který si můžete zdarma přihlásit.