Experti z Národní ekonomické rady vlády (NERV) navrhli kabinetu v rámci hledání úspor ve státním rozpočtu snížit o tři tisícovky počet policistů. Podle vládních poradců by se tím ušetřily tři miliardy korun. Ministr vnitra a místopředseda vlády Vít Rakušan (STAN) ale takovou možnost jednoznačně odmítá. Podle něj by to ohrozilo bezpečnost země. 

NERV argumentuje srovnáním s dalšími státy Evropské unie, podle dat Eurostatu má totiž Česko na 100 tisíc obyvatel 376 policistů, zatímco průměr EU je 332. Reálně je v Česku aktuálně zhruba 40 tisíc policistů, přičemž volných neobsazených tabulek má policie ještě dalších pět tisíc. Tento stav podle vládních ekonomů připomíná spíše země s nejvyššími počty policistů, jako je např. Kypr nebo Malta. Snížením služebních míst o tři tisíce by se Česko mohlo podle nich vrátit na úroveň kolem roku 2013.

Zbývá vám ještě 80 % článku
První 2 měsíce předplatného za 40 Kč
  • První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Všechny články v audioverzi + playlist
Máte již předplatné?
Přihlásit se

Zajímají vás další kvalitní články z Hospodářských novin? Výběr těch nejúspěšnějších posíláme každý všední den večer v našem newsletteru 7 v SEDM, který si můžete zdarma přihlásit.