Předseda hnutí ANO a bývalý premiér Andrej Babiš sice ohlásil kandidaturu na prezidenta až na konci října, kampaň však vede nejméně od konce června, kdy předseda Senátu Miloš Vystrčil (ODS) vyhlásil termín prezidentských voleb. Přes léto totiž Babiš jezdil po republice v obytném voze a setkával se s voliči, což by podle odborníků mělo být bráno jako součást přípravy na prezidentské volby. Podle zákona o financování volebních kampaní se každý takový náklad od vyhlášení voleb započítává do výdajů. 

HN to potvrdil člen Úřadu pro dohled nad hospodařením politických stran a politických hnutí František Sivera, který má na starosti dohled nad prezidentskými volbami. „V případě předsedy hnutí ANO je to trochu komplikované, protože on osobně žádné výdaje neuskutečnil. Všechno platilo hnutí. Jelikož ale Babiš avizoval, že prezidentskou kampaň mu bude financovat rovněž hnutí, ve finále pak ANO bude muset přiznat určitou část výdajů od konce června i v rámci prezidentské kampaně,“ popisuje Sivera.

Zbývá vám ještě 80 % článku
První 2 měsíce předplatného za 40 Kč
  • První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Nově všechny články v audioverzi
Máte již předplatné?
Přihlásit se

Zajímají vás další kvalitní články z Hospodářských novin? Výběr těch nejúspěšnějších posíláme každý všední den večer v našem newsletteru 7 v SEDM, který si můžete zdarma přihlásit.