Nedlouho před volbami schválili brněnští radní z ODS a KDU-ČSL dle pátrání HN a Aktuálně.cz privatizaci desítek městských bytů za výhodnou cenu pro nájemníky. Bytové domy ale dle detektivů měli pod kontrolou lidé spojení s majitelem taxislužby a odsouzeným padělatelem Michalem Horkým. Ten je ústřední postavou úterní razie Národní centrály proti organizovanému zločinu (NCOZ) v Brně.

Jedná se již o druhý zásah policistů za posledních čtrnáct dní, který souvisí s podezřelými privatizacemi brněnského městského majetku. Ty obě redakce mapují již tři roky. V podezření, že údajné korupci pomáhal, je i Petr Hladík – kandidát lidovců na ministra životního prostředí a náměstek brněnské primátorky Markéty Vaňkové (ODS). Z policejních dokumentů, které redakce získala, vyplývá, že policisté podezírají i jeho vlivného spolustraníka Filipa Ledera. „Výsledky prověřování nasvědčují tomu, že Leder činí ve prospěch skupiny Horkého záměrně – ze zištných důvodů,“ napsali například detektivové v listinách, které mají HN a Aktuálně.cz k dispozici. 

Když policisté před třemi lety vzali do vazby a z podvodu obvinili jihomoravského politika Pavla Hubálka, blízkého známého čelných brněnských občanských demokratů, vytvořil pro vyšetřovatele schéma údajné korupce při privatizaci majetku města Brna. Do čela postavil nynějšího ministra spravedlnosti Pavla Blažka, primátorku Markétu Vaňkovou a jejího náměstka Roberta Kerndla. Všichni tři členové ODS jeho slova odmítli a bývalého starostu vesnice Rojetín označili za stíhaného podvodníka, který se lží pokouší vyvinit z vlastních přečinů.  

Hubálkova výpověď však odstartovala kauzu, která v posledních dvou týdnech vedla detektivy z Národní centrály proti organizovanému zločinu ke dvěma raziím v Brně. V obou případech zadrželi postavy, o nichž Hubálek policistům řekl. Prohlídky zasáhly i prominentní lidovce - náměstka primátorky Petra Hladíka, který je kandidátem na ministra životního prostředí, a jeho blízkého spolupracovníka Filipa Ledera.

V první větvi kauzy skončil ve vazbě blízký známý ministra Blažka, spolužák ze studií Otakar Bradáč z ODS, kterého Hubálek rovněž jmenoval mezi hlavami skupiny. Za manipulace s přidělováním bytů na radnici Brno-střed mu hrozí až 16 let vězení.

V úterý, po druhém zátahu, obvinili policisté ve druhé větvi sedm lidí a dvě firmy. Středobodem této větve je majitel taxislužby Michal Horký, v minulosti odsouzený za padělané oblečení. Podle detektivů řídil rozsáhlý systém, díky němuž se svou ženou získával levně brněnské bytové domy. Jeho strýce Jaroslava Horkého policisté v minulosti obvinili v korupční kauze Stoka.

Kriminalisté prověřují mimo jiné privatizaci bloku s desítkami bytů v Nováčkově ulici. Jejich prodej podle pátrání Hospodářských novin a Aktuálně.cz odhlasovali v radě města i Vaňková s Kerndlem - nedlouho před letošními říjnovými komunálními volbami. I přes písemné varování z prosince 2020, ve kterém stěžovatel uvedl, že dům chce místo dosavadních nájemníků levně získat organizovaná skupina.
Policisté hodiny vyslýchali nájemníky dvou bytových domů v Nováčkově ulici v Brně.
Policisté hodiny vyslýchali nájemníky dvou bytových domů v Nováčkově ulici v Brně.
Foto: Christine Havranová

Privatizace prošla hlasy ODS a KDU-ČSL  

Pro privatizaci hlasovali také vysoce postavení členové KDU-ČSL, Hladík a Leder, u nichž policisté v úterý dělali prohlídky. Jsou v podezření, že obchody pro Horkého pomáhali protlačit, stíháni ale nejsou. Vaňková, Kerndl ani Hladík na dotazy, proč prosazovali privatizaci domů v Nováčkově ulici, ve středu odpoledne neodpověděli.

Leder a Hladík jsou blízkými spolupracovníky. Společně prosazovali například osazení střech městských domů solárními panely. Tendr za dvě miliardy korun město svěřilo firmě muže stíhaného za manipulace zakázek. Až po upozornění reportérů rozhodnutí změnilo.

Hladík oznámil, že s policií bude kooperovat. Jeho kandidaturu na ministra životního prostředí má ve čtvrtek probrat širší vedení strany. Leder je krok od funkce starosty městské části Brno-Žabovřesky. Trvá na tom, že s případem nemá nic společného a prohlídku jeho advokátní kanceláře dělali detektivové kvůli jednomu z klientů. 

Výhodný nákup auta přes stíhaného 

Jinak to ale vidí policisté. HN a Aktuálně.cz mají k dispozici žádost o prohlídku jeho kanceláře, při níž se zajímali speciálně o jeho elektroniku, dokumenty i veškeré místnosti, které užíval. „Leder při výkonu funkce zastupitele města Brna ovlivňuje privatizační procesy majetku Brna, na kterém má zájem skupina Horkého. Výsledky prověřování nasvědčují tomu, že Leder takto činí ve prospěch skupiny Horkého záměrně ze zištných důvodů,“ uvedli vyšetřovatelé.

Oba muži dle jejich zjištění mají nadstandardní vztahy. „Michal Horký má blízkou vazbu na advokáta Filipa Ledera, který mu poskytuje placené právní služby. Nad rámec toho za úplatu poskytuje Horkému i další služby a informace a vystupuje v jeho prospěch také v souvislosti s privatizací majetku města Brna,“ konstatovali vyšetřovatelé. A dodali, že Leder je tak jako politik ve zřetelném střetu zájmů.

Už v roce 2016 Lederovi Horký zprostředkoval výhodný nákup Škody Superb, kterou politik pořídil dle detektivů o téměř 200 tisíc levněji. Rok si pak Leder automobil od Horkého firmy pronajímal, než nechal vůz převést na sebe. Dle detektivů z důvodu zastření skutečného kupujícího auta.

Budovy v Nováčkově ulici hlídali v úterý policisté. „Kontrolují nám doklady i nájemní smlouvy,“ potvrdil reportérům rusky mluvící nájemník. Žádost o odkoupení domu podali nájemníci už v roce 2020. Zatím ale domy patří městu, spadají pod část Brno-sever. I na tamní radnici policie zasahovala.

Privatizaci bloku s 46 byty schválila rada města hlasy ODS a lidovců, koaliční Piráti a ČSSD se hlasování zdrželi či neúčastnili. Už předtím v majetkové komisi magistrátu zvedl pro nápad ruku i lidovec Leder. Politici zdůrazňovali, že domy jsou ve špatném stavu, a za metr čtvereční chtěli necelých 37 tisíc korun. V Brně jinak ceny přesahují 100 tisíc za metr čtvereční.

Opozice v zastupitelstvu byla proti a upozorňovala, že město byty prodává za třetinu tržní ceny. Návrh naopak prosazoval i místostarosta Brna-sever David Aleš (Nezávislí), pod jehož úřad dům spadal. I jeho kancelář teď policisté prohledali a podezřívají ho z podílu na manipulacích. Zastupitelstvem nakonec v květnu prodej neprošel.

Zastupitelé však odhlasovali záměr prodat další tři domy se sedmdesátkou bytů v ulici Ibsenova městské části Brno-sever. Za 36 tisíc korun za metr. I o tuto transakci se zajímá policie. Hodnotu domu určil stejný znalec jako v případě Nováčkovy ulice. Návrh opět prosazoval i Aleš, který argumentoval, že dům je v havarijním stavu.

Leder dopomohl Horkému k 27 veřejným milionům

HN a Aktuálně.cz už loni popsaly kauzu pozemků pod brněnským letištěm, v níž rovněž figuroval Horký a Leder.

Jihomoravský kraj, kterému letiště patří, pod vedením Michala Haška (ČSSD) a lidoveckých koaličních partnerů roky ignoroval, že část pozemků pod dráhou si nárokují soukromí dědicové. Nárok od nich nakonec koupil Horký za 450 tisíc.

Následně Leder jako advokát zastupoval Horkého ve sporu s Jihomoravským krajem. A nakonec získal za pozemky odškodnění minimálně 27 milionů korun.

Leder ale před rokem odmítl, že by Horkého znal, nebo s ním záležitost dokonce plánoval. „K celé záležitosti jsem se dostal až ve chvíli, kdy byla podána žaloba. To už na kraji lidovci nevládli. Pana Horkého jsem předtím neznal. S krajem jsem to vůbec neřešil. Vše jsme vyhráli u soudu,“ tvrdil tehdy reportérům Leder.

Nemáte na privatizaci? Přenechte byty nám

Horkého činnost zkoumali reportéři v posledním roce. Jeho manželka se zajímala o domy, které radní z KDU-ČSL či ODS směřovali do privatizace. Nájemníkům, kteří na odkoupení svých bytů neměli, slibovala zajištění jiného obecního bydlení. Chtěla za to přepustit byt ve výhledově privatizovaném domě. Získala by tam možnost privatizovat byty za výhodných podmínek. Ať už sama, nebo přes své blízké.

HN a Aktuálně.cz mají k dispozici inzerát, který v domech vyvěšovali. „Najdeme vám jiný obecní byt ve vámi zvolené lokalitě, vyhovující velikosti. Vyřídíme formality, nabídneme finanční kompenzaci. Zajistíme odstěhování,“ slibuje nabídka s tím, že vše je zdarma. Podepsaná je Horká, z přiloženého telefonního čísla však běžně komunikuje její manžel. Teď je telefon vypnutý.

Inzerát, kterým Horká nabízela výměny městských nemovitostí.
Inzerát, kterým Horká nabízela výměny městských nemovitostí.
Foto: HN

V některých domech manželé dokázali z nájemníků udělat své bílé koně a čekali na privatizaci. „Upláceli nájemce bytů v domech určených k privatizaci, kteří jim přenechali pronajaté byty k další dispozici a nadále pouze formálně vystupovali vůči pronajímateli městu Brnu jako členové bytových družstev založených za účelem privatizace,“ shrnují policisté.

Stopa Horkých je i v domě Trávníčkově ulici, kterého se magistrát zbavil. Leder při hlasování nenahlásil střet zájmů a podle policistů jednal tak, aby město přikleplo domy družstvům, za kterými stál Horký.

I v domu na Trávníčkově s nájemníky jednala Horká a i tento obchod prověřují policisté. Budova dnes patří bytovému družstvu, které by mělo být složeno s původních nájemníků. Reálně ale většinu podílů ovládá jeden muž - Horkého obchodní partner Peter Flimmel, místopředseda družstva. „Majitelem domu je pan Flimmel,“ řekla na místě reportérům jedna z nájemnic.

Flimmela policisté zároveň viní, že se společně s Horkého skupinou pokusil ovládnout a o peníze připravit městskou firmu Pískovna Černovice. Upozornil na to jako první deník Právo. Redakce HN a Aktuálně.cz má dokumenty k domovním prohlídkám také k dispozici.

V podezření z korupčního jednání ale není sociální demokrat Flimmel poprvé. ČT v roce 2010 upozornila, že podnikatel získal od svých spolustraníků na radnici Brno-sever bez soutěže zakázky za 10 milionů korun. Dříve zase někdo médiím poslal nahrávku, na níž tehdejší místostarostce radnice za ČSSD Zdeňce Tůmové muž se změněným hlasem v autě předává obálku se sto tisící korunami. Se slovy, že ví, za co to je. Politička se hájila, že nešlo o korupci, ale o půjčku. A nahrávku prohlašovala za pokus o její diskreditaci.  

Dům na Trávníčkově ulici, který dle nájemníků vlastní podezřelý podnikatel Flimmel.
Dům na Trávníčkově ulici, který dle nájemníků vlastní podezřelý podnikatel Flimmel.
Foto: Christine Havranová

Vazby majitele taxislužby na lidovce

Policisté v aktuální bytové kauze prověřují i roli náměstka primátorky Hladíka, místopředsedy KDU-ČSL, v chystané privatizaci dalšího domu v Čelakovského ulici. Prodej schválilo zastupitelstvo Brna v roce 2018 ještě za primátora Petra Vokřála z ANO. Městská část se však následně postavila proti.

Detektivové podle dokumentů hovoří o tom, že Hladík jako náměstek opakovaně tlačil na starostu městské části Židenice Aleše Mrázka, aby neblokoval prodej družstvu nájemníků, které o něj žádalo. A schůzek se účastnil i Leder. „Hladík společně s Lederem naléhali na Mrázka ohledně odsvěření daného domu ze správy městské části,“ píší detektivové.  

„Filip Leder byl nejpozději na konci roku 2020 obeznámený se situací a tehdy Horkému poskytoval rady, jak má postupovat,“ dodali policisté. 

Podle dokumentů, které v minulém roce reportéři získali, přitom nájemníky opět zastupuje Horká. Tentokrát dokonce přímo vede bytové družstvo, které o privatizaci žádá. Hladík tvrdí, že se ho policisté ptali na možnou trestnou činnost jiných lidí. 

Oprava a omluva (21.10.)

V článku jsme původně nesprávně uvedli, že Markéta Horká už byla za manipulace s byty jednou odsouzena. Bohužel došlo k záměně osob. Za chybu se čtenářům i paní Horké omlouváme.

 

Hladík ministrem?

„Dnes jsem byl kontaktován policií a byl jsem požádán o přístup do mé kanceláře, což považuji v kontextu vyšetřování za samozřejmost. Zároveň mě policie požádala, abych přišel podat vysvětlení, k čemuž jsem samozřejmě připraven,“ uvedl náměstek brněnské primátorky a místopředseda KDU-ČSL Petr Hladík v prohlášení na stranickém webu.

Ve čtvrtek bude celostátní výbor lidovců na svém pravidelném setkání jednat o Hladíkově nominaci na post ministra životního prostředí. V čele resortu má nahradit Annu Hubáčkovou, která ohlásila rezignaci ze zdravotních důvodů. Hladík už před dvěma týdny oznámil, že ho o to požádala sama Hubáčková. „S velkou pokorou a respektem přijímám tuhle žádost, přestože to pro mě a mou rodinu není vůbec jednoduché,“ uvedl na Facebooku.

Zda na tom něco změní nynější policejní zásah, není jasné. „V tuto chvíli jsou informace nové a potřebujeme na jejich vyhodnocení více času. Petr Hladík nás o celé záležitosti informoval,“ řekl předseda KDU-ČSL Marian Jurečka.

Zajímají vás další kvalitní články z Hospodářských novin? Výběr těch nejúspěšnějších posíláme každý všední den večer v našem newsletteru 7 v SEDM, který si můžete zdarma přihlásit.