Půl roku měla strávit v cizí zemi, kde nikoho neznala a neuměla tamní jazyk. I proto byla Jana Kratochvílová před odjezdem do malého finského města nedaleko Helsinek nervózní. „Myslela jsem, že nebudu ničemu rozumět, naprosto se v tom ztratím a zničím si půl roku života.“ Navíc spolužačka, která ji ke studiu v cizině přesvědčila a měla s ní jet, nakonec zamířila na jinou školu. „Teď mohu říct – naštěstí. Mohla jsem se díky tomu soustředit jen na sebe,“ vzpomíná dnes devětadvacetiletá Kratochvílová na své zážitky z Erasmu.

Je jednou zhruba ze 350 tisíc českých studentů, kteří v rámci evropského výměnného programu vyjeli na zahraniční školu. Česko se do Erasmu, který letos slaví 35 let fungování, zapojilo v roce 1998. Před osmi lety se navíc rozšířil a mohou se tak do něj vedle vysokoškoláků zapojit i například středoškoláci.

„Očekáváme, že počet Čechů, které budeme schopni do zahraničí přes program vyslat, v dalších letech naroste. V roce 2027 by to mohlo být odhadem 20 procent populačního přírůstku v daný rok, nyní je to asi 15 procent,“ říká Michal Uhl, ředitel Domu zahraniční spolupráce, který řeší financování programu v Česku. Rozpočet pro tuzemsko letos činí zhruba 68,1 milionu eur (asi 1,7 miliardy korun).

Zbývá vám ještě 80 % článku
První 2 měsíce předplatného za 40 Kč
  • První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Nově všechny články v audioverzi
Máte již předplatné?
Přihlásit se

Zajímají vás další kvalitní články z Hospodářských novin? Výběr těch nejúspěšnějších posíláme každý všední den večer v našem newsletteru 7 v SEDM, který si můžete zdarma přihlásit.