Spotřeba plynu v Česku ve třetím čtvrtletí letošního roku klesla meziročně o 20 procent po očištění o vliv počasí. V tiskové zprávě to uvedl analytik společnosti Amper Meteo Kamil Rajdl. Úspory jsou podle něj dané odložením topné sezony a pravděpodobně také ukončením činnosti některých firem kvůli nerentabilitě provozu. Plyn v červenci a v srpnu podražoval, v srpnu dosáhla cena na burze historického maxima. V menší míře klesla meziročně i spotřeba elektřiny a dále roste zájem o fotovoltaiku.

Zahájení topné sezony v domácnostech i firmách bylo odložené i přes to, že letošní září bylo v Česku v průměru o 1,4 stupně chladnější než loni, uvedla firma. „Významný nárůst cen zemního plynu, ale také reálné riziko jeho nedostatku v příštím roce spustily ve třetím čtvrtletí nevídanou vlnu zájmu o alternativní paliva,“ zmínil předseda představenstva firmy Amper Savings Martin Nádeníček. Zejména velkoodběratelé z řad velkých průmyslových podniků podle něj nyní řeší existenční potíže způsobené neúnosně vysokými cenami energií. Pokles spotřeby zemního plynu tak může být podle jeho názoru způsobený úsporou, ale také ukončením výroby.

„Jsme přesvědčeni, že podpora velkých podniků na úrovni podpory malým a středním podnikům ze strany české vlády je nezbytnou pro zachování konkurenceschopnosti českého průmyslu a zaměstnanosti v Česku,“ uvedl Nádeníček. Vláda prostřednictvím Evropské rady pro energetiku v současnosti hledá celoevropské řešení, které pomůže srazit ceny plynu pro velké odběratele.

Za tři čtvrtletí klesla spotřeba plynu při očištění o vliv počasí o 13,2 procenta a z analýzy posledních měsíců vyplývá, že tempo úspor roste. Významně spotřebu ovlivnila výroba elektřiny v paroplynové elektrárně Počerady. Meziročně spotřebovala za devět měsíců o třetinu méně plynu, na celkové spotřebě se od začátku roku podílela pěti procenty.

U elektřiny je podle analýzy patrný větší pokles poprvé od první vlny covidu na jaře roku 2020. Ve třetím čtvrtletí klesla její spotřeba meziročně o 4,1 procenta, ve srovnání s druhým čtvrtletím o 2,6 procenta. Letní snížení spotřeby lze podle firmy přičíst omezení klimatizace kvůli jejímu drahému provozu. I když od začátku roku jsou meziroční úspory malé, jen 1,2 procenta, od června se klesající trend prohlubuje.

„V budoucích letech očekáváme významný pokles spotřeby elektřiny, zejména v létě, díky silně rostoucímu instalovanému výkonu střešních fotovoltaických elektráren. Vysoké ceny elektřiny a již relativně nízké pořizovací náklady zajišťují návratnost této investice často v nižších jednotkách let, a to i bez jakýchkoliv dotačních podpor,“ uvedl Nádeníček.