Chcete volit, ale chytili jste covid. Stejný scénář nastává v letošních volbách u více než deseti tisíc Čechů. Co s takovou situací? Hodit obálku s lístkem do volební urny podle ministra zdravotnictví Vlastimila Válka (TOP 09) nemůžete. Novelu zákona o zvláštních způsobech hlasování přichystanou ministerstvem vnitra, která by umožnila volit i lidem nakaženým covidem, přitom vláda smetla ze stolu. Odůvodnila to tím, že není v současné situaci potřeba.

Nakažených covidem je v Česku mnohonásobně více než minulé dva roky, volební práva mají ale tenčí než jejich nakažení předchůdci. „Apeluji na všechny, kteří mají příznaky, aby zůstali doma,“ vyzval voliče ve facebookovém příspěvku Válek. Mohli by totiž nakazit ostatní občany nebo členy volební komise. V příspěvku také zmínil, že k lidem v izolaci nemůže přijít komise s přenosnou urnou. „A je jedno, jestli je to covid, žloutenka či spalničky,“ napsal. 

Dotyčný v karanténě je nositelem infekční choroby, kterou není žádoucí šířit. Podle ústavního právníka Jana Kysely z Univerzity Karlovy tak platí překážka ve výkonu volebního práva, která se nedá rozporovat. „Je to střet mezi aktivním volebním právem a na druhé straně je veřejný zájem na ochranu veřejného zdraví,“ uvedl Kysela.

Zbývá vám ještě 70 % článku
Předplatné za 30 Kč
  • První 2 měsíce za 30 Kč měsíčně, poté za 159 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
Máte již předplatné?
Přihlásit se

Nákup jednoho článku

Vyberte si způsob platby

Platba kartou
 Rychlá online platba

Zpracování osobních údajů a obchodní sdělení

Pokračováním v nákupu beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. »

Zaškrtnutím políčka přijdete o možnost získávat informace, které přímo souvisí s vámi objednaným produktem. Mezi tyto informace může patřit například: odkaz na stažení mobilní aplikace, aktivační kód pro přístup k audioverzi vybraného obsahu, informace o produktových novinkách a změnách, možnost vyjádřit se ke kvalitě našich produktů a další praktické informace a zajímavé nabídky.

KOUPIT ČLÁNEK
Čekejte Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Pozor Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.

Zadejte e-mailovou adresu

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste si článek mohli po přihlášení kdykoliv přečíst.

Zdá se, že už se známe

Pod vámi uvedenou e-mailovou adresou již evidujeme uživatelský účet. Přihlaste se.

Jste přihlášen jako

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě.

Zajímají vás další kvalitní články z Hospodářských novin? Výběr těch nejúspěšnějších posíláme každý všední den večer v našem newsletteru 7 v SEDM, který si můžete zdarma přihlásit.