Předseda hnutí STAN a vicepremiér Vít Rakušan by měl podle více než poloviny Čechů kvůli kauze kolem jmenování šéfa civilní rozvědky Petra Mlejnka rezignovat na pozici ministra vnitra. Vyplývá to z průzkumu agentury Median pro Český rozhlas. Zhruba čtvrtina lidí naopak uvedla, že by Rakušan měl v pozici zůstat.

Mlejnek nastoupil začátkem července do čela Úřadu pro zahraniční styky a informace (ÚZSI), tedy civilní rozvědky. Následně se v médiích objevily informace o pravidelných stycích Mlejnka s lobbistou Michalem Redlem, který nyní čelí obvinění v kauze Dozimetr, týkající se údajné korupce v pražském dopravním podniku.

Rakušan Mlejnka do funkce ředitele ÚZSI navrhl, ačkoli podle svých slov již tehdy věděl o Mlejnkových stycích s Redlem. Sněmovní opozice opakovaně vyzvala k odvolání Mlejnka i Rakušana. Ministr vnitra Mlejnka hájil a sám také odmítl odstoupit. Mlejnek nakonec na konci srpna oznámil, že rezignuje.

Median provedl průzkum, kterého se zúčastnilo 1033 lidí starších 18 let. Odpovídali na otázku, zda by měl Rakušan i po odstoupení Mlejnka odstoupit z funkce ministra.

Celkem 56 procent z dotázaných si myslí, že by měl Rakušan vyvodit politickou odpovědnost z prosazování Mlejnka a odstoupit z čela vnitra. Podle 27 procent účastníků průzkumu by měl Rakušan na pozici ministra zůstat a zbylých 17 procent lidí uvedlo, že neví, jak odpovědět. Průzkum Median provedl pro Český rozhlas 6. a 7. září.

Odstoupení Rakušana by podpořili podle rozhlasu především voliči opozičních hnutí a také stran, které se nedostaly do sněmovny. Ale například i z voličů vládního uskupení Spolu (ODS, KDU-ČSL a TOP 09) by téměř jedna třetina byla pro rezignaci ministra vnitra. Podle ředitele Medianu Přemysla Čecha to však neznamená, že by tito lidé už ve volbách strany koalice nepodpořili.

Zajímají vás další kvalitní články z Hospodářských novin? Výběr těch nejúspěšnějších posíláme každý všední den večer v našem newsletteru 7 v SEDM, který si můžete zdarma přihlásit.