Odhaduje se, že 40 procent Čechů konzumovalo marihuanu alespoň párkrát za život. „To už je tak velké množství lidí, že si musíme říct, že prohibice není možná,“ říká v rozhovoru s HN národní protidrogový koordinátor Jindřich Vobořil. Společně s Piráty nyní pracuje na zákoně, který by v Česku nastavil pravidla pro regulovaný trh s konopím. A to formou licencí pro pěstitele a prodejce a registru pro uživatele, kteří by si mohli na měsíc koupit jen určité množství konopí. Vobořil věří, že státu by regulovaný trh mohl přinést miliardy na daních ročně.

HN: Proč chcete regulovaný trh s konopím?

Všichni si myslí, že v případě konopí je jediné neextrémní řešení prohibice. Zakázat nějaké chování do té míry, že ho budeme trestat vězením, je ale podle mě extrémní a musí to mít důvod. Každá represe má vždy negativní dopady, v jakékoli oblasti. V oblasti typů látek, jako je konopí, bude nejúčinnější kontrolovat přímo trh. 

HN: Co by regulace trhu s konopím znamenala pro stát? 

Bude to hodně záležet na tom, jak bude stát proaktivní. Německo se například rozhodlo otevřít trh s konopím, legislativně to bude řešit letos. Mluví o výnosu nějakých pěti miliard eur na daních. To znamená, že mají trh o velikosti tak 40 miliard eur. Jde ale o skeptický odhad a může to být daleko víc. Bude tedy otázka, jestli český stát udělá totéž, co udělal s léčebným konopím, kde zakázal jeho export. Konkrétní čeští politici se rozhodli, že vývoz zbojkotují, a máme tak například na tom německém trhu nulový podíl. Můžeme pokračovat takhle, nebo se to můžeme rozhodnout podpořit. 

Zbývá vám ještě 80 % článku
Předplatné za 30 Kč
  • První 2 měsíce za 30 Kč měsíčně, poté za 159 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
Máte již předplatné?
Přihlásit se

Nákup jednoho článku

Vyberte si způsob platby

Platba kartou
 Rychlá online platba

Zpracování osobních údajů a obchodní sdělení

Pokračováním v nákupu beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. »

Zaškrtnutím políčka přijdete o možnost získávat informace, které přímo souvisí s vámi objednaným produktem. Mezi tyto informace může patřit například: odkaz na stažení mobilní aplikace, aktivační kód pro přístup k audioverzi vybraného obsahu, informace o produktových novinkách a změnách, možnost vyjádřit se ke kvalitě našich produktů a další praktické informace a zajímavé nabídky.

KOUPIT ČLÁNEK
Čekejte Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Pozor Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.

Zadejte e-mailovou adresu

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste si článek mohli po přihlášení kdykoliv přečíst.

Zdá se, že už se známe

Pod vámi uvedenou e-mailovou adresou již evidujeme uživatelský účet. Přihlaste se.

Jste přihlášen jako

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě.

Zajímají vás další kvalitní články z Hospodářských novin? Výběr těch nejúspěšnějších posíláme každý všední den večer v našem newsletteru 7 v SEDM, který si můžete zdarma přihlásit.