Ministerstvo spravedlnosti se omluvilo bývalé ministryni obrany Vlastě Parkanové (KDU-ČSL, později TOP 09) za nezákonné stíhání v kauze nákupu letounů CASA. Vyplatilo jí odškodné 1,6 milionu korun. Úředníci dospěli k závěru, že dosud neřešili srovnatelný případ s tak masivním zásahem do osobní a pracovní sféry. Napsal to server Česká justice. Parkanová čelila stíhání od roku 2012, soudy ji definitivně osvobodily loni v říjnu.

„Ministerstvo spravedlnosti tímto JUDr. Vlastě Parkanové vyslovuje omluvu za nezákonný postup orgánů činných v trestním řízení, v jehož důsledku bylo vydáno nezákonné rozhodnutí o zahájení jejího trestního stíhání,“ cituje server z oficiální omluvy, kterou podle něj Parkanová obdržela před časem. Ministerstvo také částečně uznalo nárok Parkanové na finanční satisfakci za nemajetkovou újmu způsobenou nezákonným trestním stíháním a pak také za neúměrnou délku trestního řízení.

Při posuzování výše odškodnění ministerstvo konstatovalo, že se jednalo o „masivní zásah do osobní a pracovní sféry žadatelky“. Při určení výše odškodnění úředníci přihlédli k tomu, že „trestní stíhání bylo vedeno pro čin bezprostředně související s výkonem vysoké politické funkce“, a také k tomu, že obdobný případ dosud neposuzovali.

Nákup čtyř transportních letounů CASA C-295 zhruba za 3,5 miliardy korun vláda schválila v roce 2009. O tři roky později vyšlo najevo, že nákup vyšetřuje policie, když policisté v červnu 2012 požádali o vydání Parkanové, tehdejší místopředsedkyně sněmovny, ke stíhání. Parkanová poté na funkci rezignovala.

Parkanová a bývalý šéf ministerské sekce vyzbrojování Jiří Staněk byli obviněni ze zneužití pravomoci veřejného činitele a porušení povinnosti při správě cizího majetku se škodou 818,8 milionu korun. Později byla částka snížena na 777 milionů korun. Obžaloba jim vytýkala, že před rozhodnutím o nákupu nenechali zpracovat nezávislý posudek. Soudy pak ale Parkanovou i Staňka zprostily obžaloby. Případ skončil definitivně, když letos v lednu nejvyšší státní zástupce Igor Stříž uvedl, že v kauze nepodá dovolání.