Zhruba 500 Ukrajinců se sešlo v centru Prahy na nedělním Pochodu vděčnosti ukrajinských matek. Chtěli tím poděkovat za podporu, kterou jim a jejich zemi poskytuje Česko. Akce se obešla bez incidentů, řekl mluvčí pražské policie Jan Daněk.

„Očekávali jsme, že přijde méně lidí. Připravovali jsme to totiž amatérsky bez pomoci nějakých zastřešujících organizací,“ říká Violetta Rezničenko, která se inspirovala podobnými akcemi Ukrajinců v jiných evropských státech a rozhodla se vzít si na starosti pochod
v Praze.

Účastníci pochodu se sešli kolem poledne pod sochou svatého Václava na Václavském náměstí. Po úvodním proslovu, vystoupeních umělců a skandování „Děkujeme!“ se vydali směrem na Můstek a Staroměstské náměstí. Účastníci, mezi kterými výrazně převažovaly ženy, nesli české a ukrajinské vlajky a také ručně vyrobený transparent s poděkováním za srdečné přijetí v Česku.

„Je velmi důležité děkovat. Cítíme velkou vděčnost vůči Čechům, Češkám a českému státu. Je pro nás důležité, že jsme získali dočasnou ochranu a povolení zde pobývat s dětmi,“ vysvětluje Rezničenko.

S dalšími deseti ženami v předešlých několika týdnech po večerech připravovala náramky a odznaky v barvách Ukrajiny, které při průvodu Ukrajinci a jejich děti rozdávali kolemjdoucím lidem. „Bylo to velmi hezké. Někteří lidé při převzetí těchto dárků plakali, bylo to dojemné,“ říká organizátorka. Další pochod vděčnosti se uskuteční 11. září v Brně.

Do Česka Rezničenko přijela se svým dítětem z Kyjeva v březnu. Říká však, že až to bude možné, ráda se vrátí zpět.

„K Čechům přistupujeme s otevřeným srdcem a velkou vděčností. Ale takové demonstrace, jakou jsme viděli včera, nás určitě trápí a cítíme tlak. I když nakonec všechno proběhlo skvěle, báli jsme se, jestli se dnešní pochod maminek s dětmi odehraje mírumilovně. Fyzicky jsme tady v bezpečí, ale chápeme, že tady působí velmi silná propaganda. Válka je nejen na Ukrajině, ale i za jejími hranicemi, akorát má podobu informační války,“ řekla pro HN.

Přesný počet ukrajinských uprchlíků pobývajících v Česku není známý. Koncem srpna, půl roku po začátku ruské invaze, odhadoval ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) jejich počet na více než 300 tisíc. Víza dočasné ochrany dosud získalo 424 302 ukrajinských běženců.

Lidé z Česka za půl roku od počátku ruské invaze podle organizátorů největších tuzemských sbírek poslali na podporu Ukrajiny více než čtyři miliardy korun a přispívají dále. Peníze slouží k pomoci obětem války a uprchlíkům i k nákupu zbraní pro ukrajinskou armádu. Česká republika poskytla Ukrajině za půl roku války vojenský materiál za 3,8 miliardy korun.


Zajímají vás další kvalitní články z Hospodářských novin? Výběr těch nejúspěšnějších posíláme každý všední den večer v našem newsletteru 7 v SEDM, který si můžete zdarma přihlásit.