Hasiči v Českém Švýcarsku v pondělí večer lokalizovali požár a mají jej pod kontrolou, řekl ředitel hasičů Vlček. Zásah by mohl skončit v řádu dnů. Plamenné hoření, jaké bylo vidět v prvních dnech, se už neobjevuje. Na místě zasahuje bezmála 1000 hasičů včetně desítek speciálně vycvičených lezců, kteří se pohybují v těžko přístupném terénu. Hasiči v pondělí pokračovali ve zmenšování oblasti zásahu. Oheň zasáhl plochu 1060 hektarů. Po celý den pomáhali zvládnout požár vrtulníky a letadla.
Hasiči mají k dispozici také dvě stovky cisteren a sto kusů další techniky jako čerpadla nebo čtyřkolky. Hasičské záchranné sbory přivezly z krajů další hadice, nataženo je 78 kilometrů hadic pro dálkovou dopravu vody i na dohašování.
Mluvčí ústeckých krajských hasičů Lukáš Marvan v pondělí uvedl, že problémovými místy zůstávají oblasti Hlubokého dolu, Bouřňáku, vrchu Větrovce, Křídelní stěny a v Hřensku. O zrušení evakuace pro Meznou, Mezní Louku a Hřensko se proto nyní neuvažuje. Jejich obyvatelé se budou moci vrátit domů, až budou oblasti bezpečné. Evakuovaní obyvatelé Vysoké Lípy se vrátili do svých domovů v neděli.
K soutěskám v Hřensku se hasiči ale dostali a tamní ohniska likvidují pozemní i vzdušnou cestou. Pravčická brána, jeden ze symbolů Českého Švýcarska, výletní zámeček a restaurace Sokolí hnízdo z roku 1881 a také historická stavba z konce 19. století na horním přístavišti Edmundovy soutěsky požár přestály. Podle strážce parku, který mohl do soutěsek vstoupit, zůstal objekt požárem celkem nedotčen.
Požár v Národním parku České Švýcarsko u Hřenska



Při zásahu se v pondělí zranili čtyři hasiči, všichni byli ošetřeni přímo na místě, dva z nich museli být převezeni do nemocnice. U jednoho dobrovolného hasiče, který se otestoval, byl zjištěn covid-19. Jednotka, v níž působil, se podle mluvčího nesetkala s nikým jiným, odeslána už byla pryč ze zásahu. Zranění už utrpělo dohromady 56 hasičů.
Obce v Národním parku České Švýcarsko i v jeho okolí trápí kvůli požáru odliv turistů. Turisté nemohou kvůli zásahu do vybraných lokalit národního parku, platí tam zákaz vstupu do lesů. Zůstává uzavřen i hraniční přechod přes Hřensko do Německa. Na území celého Ústeckého kraje je také zakázáno kouřit či rozdělávat oheň v lesích a za porušení zákazu hrozí pokuta ve správním řízení až sto tisíc korun. Přesto strážci přírody podle mluvčího správy parku Tomáše Salova denně nacházejí stopy po táboření a nedopalky cigaret.
Přidejte si Hospodářské noviny
mezi své oblíbené tituly
na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist