„Podívejte se, zase to hoří,“ volá na personál restaurace majitelka Staré plynárny Hana Schelová. Na terase penzionu ukazuje na protilehlý svah nad Hřenskem. Na místě, které už považovali za uhašené, znovu vzplál jeden ze stromů. Nad Labem, tudy protéká, se střídá hned několik vrtulníků jako včelky v úlu a nabírají vodu do bambi vaků. K nově rozhořelému místu za chvíli přilétá český armádní vrtulník a shodí na něj tisíce litrů vody. 

Nemíří přímo do plamenů. Oheň hoří dál a kousek dřeva z doutnajícího stromu se za pár chvil skutálí dolů. Těsně nad penzionem ho zastaví železná síť, která běžně během roku zastavuje padající kamení.

„A tohle je tady pořád, celý týden. Dlouho nic, pak se něco rozhoří. Tady je to ale ještě relativně klidné. Mezná a Mezní Louka jsou na tom hůř,“ vypráví Schelová.

Evakuace se jim vyhnula jen o fous, lidé z penzionů a domů naproti přes ulici museli odejít už v úterý. „My jsme doslova za vodou,“ vtipkuje provozní restaurace Pavel Menšík. Prostředkem Hřenska totiž protéká říčka Kamenice. Proto se rozhodli zůstat v zasažené oblasti a místo návštěvníkům začali vařit zasahujícím hasičům.

Vrtulník v Hřensku

„Beztak bychom seděli doma a nic nedělali. V pondělí jsme navařili, protože víkend byl skvělý, a jelikož turisté odešli, tak jsme to nabídli jim. Pak jsme přišli na to, že oheň neuhasí tak rychle, takže v tom pokračujeme dál,“ líčí Menšík. Hasiče hostí bezplatně, jak hlásá cedule před vjezdem na parkoviště: „Hasíš les, tak k nám vlez. Napojíme, nasytíme. A prachy? Ty si nech!“

Dovolit si to mohou hlavně díky dobrovolným příspěvkům od lidí, kteří se ozývají přes sociální sítě. V Hřensku jsou jediní, kteří mají otevřenou restauraci. „Penzion naproti hasiče ubytoval. Slyšela jsem ještě, že v Janově jim obyvatelé i vaří,“ říká Schelová a s úsměvem vypráví, jak jeden hasič odmítl další porci, aby nepřibral. 

Provozním je Pavel Menšík ve Staré plynárně teprve dva měsíce. Sezona podle něj začala velmi dobře. „Jenže do toho přišel požár. Za týden jsme zatím přišli zhruba o čtvrtinu tržeb, což ještě není definitivní, protože nevíme, dokdy to bude trvat,“ říká a sleduje hasiče na plošině, kteří prohlíží doutnající svah nad obcí. 

Do restaurace se odpoledne přichází najíst 11 hasičů, dostanou dršťkovou polévku se škvarkovou plackou a točeným nealkoholickým pivem. Jenže ne všichni mají tu možnost dostat se ke stolu. Personál proto jezdí až na „frontu“ – na Mezní Louku – a myslí také na policisty hlídkující u příjezdu do obce. 

Pro Menšíka, jehož strýcem byla herecká legenda Vladimír Menšík, i pro Schelovou je restaurace srdeční záležitostí. Koupila ji teprve před rokem v květnu, ale nelituje. 

„Mezi motorkáři je to vyhlášené místo. Pro nás i pro místní je tahle budova spíš ikona. Stojí to tady od roku 1905 a původně budovu postavili jako zásobárnu svítiplynu. Ten však po dvaceti letech přestali vyrábět, protože v obci zavedli elektřinu. Pak z toho chvíli byla chata a později restaurace s hotelem,“ líčí Hana Schelová, původní profesí advokátka.

Do pomoci hasičům se zapojili i další místní. Před večerkou čeká na maminku, která jela na kole na druhou stranu řeky, mladý Vietnamec Thai Dan. „Všichni z komunity jsme tady zůstali a pomáháme hasičům. Nosíme jim pití i jídlo,“ říká.

Jen za srpen přijde o milion 

Dopady požáru pocítí i podnikatelé v parku a okolí, které plameny přímo nezasáhly. Ještě zkraje minulého týdne museli evakuovat hotel Mezní Louka, protože se nedalo vyloučit, že se oheň rozšíří i tam. Odčerpat museli také šest tun zásob plynu, který využívají pro kuchyni či topení a ohřev vody. Během tří dnů zrušila většina hostů pobyty do konce prázdnin.  

„Na srpen jsme měli obsazenost 94 procent. Teď máme asi 14 procent,“ popsal v rozhovoru pro HN provozovatel hotelu Sergiy Ustynov. „Dohromady je to asi 1,2 milionu korun. A to jsme malý hotel, máme 22 pokojů. K tomu je třeba připočítat i ušlé zisky z restaurace. Na terasu se vejde přes 130 lidí, dovnitř dalších 60,“ vypočítává Ustynov.

V ohrožení byla i Pravčická brána a její okolí, konkrétně výletní zámeček Sokolí hnízdo. Největší přirozený oblouk ze skály v Evropě v loňském roce navštívilo podle dat CzechTourism 170 tisíc návštěvníků. Před covidem, v roce 2019, dokonce ještě o 100 tisíc více. Během středy se zvedl dým a bylo vidět, že okolí není poškozené. 

Brána je vidět z několika míst z dálky, přímo k ní se ale platí vstupné, které nevybírá park. Peníze jdou desítky let společnosti PAAL, které Sokolí hnízdo a okolní pozemky patří.

Senátor a místostarosta nedaleké Krásné Lípy Zbyněk Linhart (STAN) na problém upozorňuje přes 20 let. Základem podle něho je, aby se změnil přístup parku i ministerstva pro životní prostředí, kteří s vybíráním vstupného nic nedělají. 

„V 90. letech se pozemek prodal a víc se o to nestará, ač na to páky má. Může například udělat novou cestu, která na bránu historicky vedla a zanikla. Placení soukromníkovi je naprosto nesmyslné. Je to, jako kdybychom měli před domem cestu, kterou bychom prodali, ale pořád přes ni chodili a museli za to platit. I když by to šlo jinudy a zadarmo,“ nastínil HN Linhart s tím, že by stát či park mohly pozemky případně i odkoupit zpátky. 

Vrtulník v Hřensku