Průtok Labe podle ministra zemědělství Zdeňka Nekuly (KDU-ČSL) nedostačuje pro hašení požáru, který od neděle likvidují hasiči v okolí Hřenska na Děčínsku. Povodí Vltavy proto navyšuje odtok z nádrží vltavské kaskády do Vltavy, tekoucí do Labe. Ministr o tom informoval na TwitteruMluvčí hasičů Ústeckého kraje Lukáš Marvan novinářům po 14. hodině řekl, že nemá informaci o tom, že by bylo vody nedostatek. Vrtulníky vodu podle něj dál nabírají. Zvýšený průtok by měl být v Labi znát zhruba za 24 hodin, uvedlo Povodí Vltavy.

„Povodí Vltavy zvyšuje odtok z vltavské kaskády o 20 metrů krychlových za sekundu, abychom pomohli navýšit průtok vody v Labi. Znamená to 1,7 milionu kubíků vody denně navíc na hašení požáru,“ uvedl ministr.

Mluvčí Povodí Vltavy Hugo Roldán na dotaz ČTK upřesnil, že odtok se zvýšil zhruba ve 14:00 ze 40 na 60 metrů krychlových. Voda jde hlavně z vodního díla Orlík, ženou ji turbíny. „Zvýšený průtok by měl být v Labi znát zhruba za 24 hodin, tedy přibližně v pátek po poledni,“ dodal Roldán.

Podle mluvčího krajských hasičů Marvana je zatím vody dostatek a nemá informaci o tom, že by se množství vody v řece blížilo nějaké hraniční úrovni.

Požár, který v Českém Švýcarsku zasáhl plochu kolem 1200 hektarů, hasí stovky hasičů a do dneška jim s tím pomáhalo 11 vrtulníků a letadel, další policejní stroj řídí letecký provoz. Armáda do oblasti vyslala ještě silnější vrtulník Mi-17, který unese větší bambi vak na vodu. Jeden vrtulník UH-60M Blackhawk s 30 vojáky vyšle na pomoc s hašením i Slovensko, o čemž ve čtvrtek rozhodla na mimořádném zasedání slovenská vláda. Požár likviduji také němečtí hasiči v Saském Švýcarsku, kam se rozšířil v pondělí ráno z české strany.

Hejtman Ústeckého kraje Jan Schiller (ANO) ve čtvrtek ale upozornil na to, že hrozí pokles vody v Labi, odkud vrtulníky nabírají vodu na hašení. Situaci podle něj kraj řeší s Povodím Labe. „To už jsme komunikovali, povodí na tom pracuje,“ řekl po poledni hejtman.

Do požářiště shazují vodu mimo jiné dva letouny Canadair z Itálie. Pojmou přes 6000 litrů vody, čerpají ji z jezera Milada nedaleko Ústí nad Labem.

S hašením požáru navíc pomůže 30 příslušníků slovenských ozbrojených sil s vrtulníkem UH-60M Black Hawk, jenž je vybaven hasicím modulem. Podle tiskového oddělení slovenského ministerstva obrany o tom ve čtvrtek rozhodla vláda na mimořádném zasedání.

Česko kvůli požáru už dříve požádalo Bratislavu o půjčení hasicích vrtulníků, které nedávno pomáhaly hasit požáry ve Slovinsku.

Český ministr vnitra Vít Rakušan v této souvislosti tento týden řekl, že slovenské stroje musí projít po misi ve Slovinsku nejprve rychlou údržbou před tím, než budou moci být opět nasazeny do akce.

„Pomoc České republice jsem avizoval ihned po dodržení protokolů, které byly nutné pro nasazení našich vojáků a techniky ve Slovinsku,“ uvedl nyní po jednání slovenské vlády ministr obrany Jaroslav Naď.

S hašením požáru v Českém Švýcarsku už pomáhají dvě helikoptéry z Polska a Slovenska. Ve středu do Česka dorazila také dvě hasicí letadla z Itálie.

Vstup do Národního parku ministerstvo životního prostřední plošně nezakáže. Ministryně Anna Hubáčková (KDU-ČSL) to ve čtvrtek na místě rozsáhlého požáru projednala se starosty. Na tiskové konferenci uvedla, že se počítá s lokálními uzávěrami po uhašení, které budou zřejmě vyhlašovat obce s rozšířenou působností.

Se zástupci obcí jednala i o pomoci s obnovou jejich majetku. Znovu se s nimi sejde 18. srpna. Uvedla, že jednou z příčin požáru může být dřevo neodklizené po kůrovcové kalamitě, nikoliv ale příčinou hlavní.