Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj vystoupil před oběma komorami českého parlamentu. V projevu několikrát poděkoval českým občanům a vládě za zbraně i za pomoc uprchlíkům. Zmínil také české zkušenosti s ruským agresorem. „České osudové osmičky jsou odpovědí pro ty, kdo chtějí uzavírat mír s Moskvou. Jsme s vámi, buďte s námi. Ruská agrese se nehodlá zastavit na Ukrajině. Putinovy ambice jsou větší, chce si podrobit další státy. Kdo bude další?“ ptal se Zelenskyj v emotivním projevu. Odkazoval tak i na heslo, kterým se Český rozhlas v roce 1968 obracel k české veřejnosti. 

Zelenskyj ocenil, že premiér Petr Fiala (ODS) byl mezi prvními evropskými vrcholovými politiky, kteří po ruské invazi navštívili Ukrajinu, a uvedl, že by se Česko mělo podílet i na obnově Ukrajiny. Mohlo by podle něj například převzít „patronát“ nad obnovou některého z ukrajinských regionů nebo měst. 

Ukrajinský prezident dále vyzval, aby byl Ukrajině udělen status kandidátské země Evropské unie. Tento krok by podle něj posílil evropské společenství a byl by také vyjádřením evropských myšlenek a hodnot. Ruští vojáci podle něj na Ukrajině bojují právě proti nim. „Měli bychom dostat odpověď od unie ohledně naší kandidatury. Hájit Evropu je naše společná věc,“ uvedl ukrajinský prezident.

Česko má v tomto ohledu jasný postoj – a i premiér Fiala před vystoupením Zelenského zmínil, že je načase, aby se Ukrajina stala součástí unie. „Výzva k razantnějšímu postoji některých evropských zemí je samozřejmě namístě, ale Evropská unie je o hledání shody. Někdy není jednoduché ji najít,“ uvedl po řeči ukrajinského prezidenta český ministr zahraničí Jan Lipavský (Piráti). Podle něj Zelenskyj předvedl velmi silný projev. „Vystihl pouto mezi Českem a Ukrajinou. Potlesk senátorů a poslanců ve stoje pak ukázal podstatu toho, co nás spojuje. Ukrajinci jsou dnes obránci svobodného světa, který tady chceme mít,“ dodal Lipavský.  

Ukrajina podala žádost o přijetí do EU v březnu krátce poté, co na ni 24. února zaútočila ruská vojska. „Udělit Ukrajině status kandidáta znamená dokázat, že evropské společenství je skutečné. Evropské hodnoty fungují a nejsou jen prázdnými slovy v několika dokumentech,“ uvedl Zelenskyj. Říct Ukrajině „ano“ je podle něj také jistou formou obrany ve válce s Ruskem.

Zelenskyj také poděkoval České republice za všechny zbraně, které již na Ukrajinu poslala. „Svými zbraněmi ale hájíte i svou vlastní svobodu. Ruské tanky musí být spáleny, zničeny, aby už nikdy nemohly dojet do Plzně, Karlových Varů ani do žádného jiného města,“ prohlásil.

V době českého předsednictví EU ve druhé polovině tohoto roku bude podle Zelenského před Evropou mnoho výzev. „Měli bychom se dohodnout na sedmém sankčním balíčku protiruských sankcí,“ poznamenal prezident.

Ke konci proslovu zmínil také slova Václava Havla, že „Pravda a láska musí zvítězit nad lží a nenávistí.“ „Ať žije Česko a sláva Ukrajině,“ řekl na závěr Zelenskyj. Poslanci mu za projev poděkovali ve stoje. Jediní, kdo se k aplausu nepřidal, byli poslanci SPD.

Ještě před projevem ukrajinského prezidenta si vzal slovo Fiala. „Těžko si někdo z nás dovede představit, jaké situace je nucen řešit. Bojuje nejen za sebe, ale i za nás,“ řekl premiér s tím, že se Zelenským je v pravidelném kontaktu.