Při požáru alzheimer centra v Roztokách u Prahy zemřeli dva lidé. Hasiči je našli při dohašování a postupu budovou, sdělila ČTK mluvčí záchranné služby Monika Nováková. Mluvčí krajských hasičů Tereza Sýkora Fliegerová potvrdila, že šlo o klienty zařízení. Dalších 55 lidí se zranilo, dva jsou v kritickém stavu. Jde tak o jeden z nejtragičtějších požárů v domovech pro seniory za poslední roky. Podle předběžného odhadu způsobil oheň škodu asi 70 milionů korun, uvedli hasiči na webu. Sýkora Fliegerová se ke škodě nechtěla vyjadřovat, podle ní jde o velmi hrubý odhad.

Policisté začali požár vyšetřovat pro podezření z obecného ohrožení z nedbalosti. ČTK o tom informovala mluvčí středočeské policie Vlasta Suchánková. „V současné době se případem požáru a jeho okolnostmi zabývají krajští kriminalisté, kteří v této souvislosti již zahájili úkony trestního řízení pro podezření z trestného činu obecného ohrožení z nedbalosti,“ uvedla Suchánková. Na místě požáru jsou kriminalisté, hasiči, specialisté z Kriminalistického ústavu. Využívají i speciálně vycvičené psy a místo dokumentují také drony.

Rozsáhlý požár vypukl ve středu večer. Ve čtvrtek asi v 03:00 začali hasiči rozebírat konstrukci budovy a kolem 04:00 dostali požár pod kontrolu. Zásah stále pokračuje, příčina vzniku požáru zatím není známa. Vyšetřovatel podle mluvčí hasičů zatím ještě nebyl uvnitř budovy.

 S plameny bojovalo až 23 jednotek, což bylo téměř 100 hasičů. Ráno na místě zůstávalo ještě asi devět jednotek a jejich počet se má dál snižovat. „Stále rozebíráme konstrukci, hlavně střechy. Až budou dohašena všechna ohniska, bude následovat minimálně dvanáctihodinová dohlídka a samozřejmě vyšetřování,“ uvedla mluvčí hasičů.

„Při dohašování a postupu budovou bohužel středočeští hasiči objevili dvě mrtvé osoby a jednu osobu se středně těžkým zraněním, kterou naši záchranáři odvezli sanitou do Oblastní nemocnice Kladno,“ uvedla Nováková. Sýkora Fliegerová tuto věc nechtěla komentovat. „Komentářů týkajících se evidence osob ze strany provozovatele se zdržím,“ napsala na twitteru k tragickým následkům požáru hejtmanka Petra Pecková (STAN). Vyjádření provozovatele ČTK zjišťuje.

Událost byla hlášena ve středu v 19:15. Hasiči seniory z hořící budovy v Nádražní ulici evakuovali po nastavovacích žebřících. Budova byla podle mluvčí hasičů požárem zcela zasažena, vnitřkem už se nebylo možné dostat ven. Nováková uvedla, že personál opustil objekt před příjezdem záchranářů. Na místo také přijel evakuační autobus hasičů, který převezl 13 klientů bez zranění do obdobného centra na Jižním Městě. Podle některých zpráv museli být kvůli požáru evakuováni i někteří obyvatelé okolních ulic, Sýkora Fliegerová k tomu ale neměla informace.

Záchranáři vyhlásili ve středu večer kvůli požáru tzv. traumaplán, používaný u událostí s větším počtem zraněných. „Jsou tam drobná zranění a dominuje tzv. inhalační trauma, to znamená nadýchání se zplodin hoření,“ uvedl ke zraněným při požáru centra ředitel středočeské zdravotnické záchranné služby Pavel Rusý. „Rozsah zásahu byl relativně výjimečný počtem postižených,“ dodal.

Ministerstvo práce je připraveno alzheimer centru poskytnout mimořádnou dotaci. Úřad práce poškozeným klientům v případě potřeby vyplatí mimořádnou dávku až 63 750 korun. Ve společné tiskové zprávě to sdělilo tiskové oddělení ministerstva práce a generální ředitelství úřadu práce.

Za posledních deset let si požáry v domovech důchodců nebo domech s pečovatelskou službou vyžádaly dva životy jednou, a to v lednu 2013. Při požáru domova s pečovatelskou službou v Příboru na Novojičínsku zemřely dvě seniorky a dalších pět lidí se zranilo. Neštěstí tehdy zavinila závada na přístroji, který zajišťuje přísun kyslíku. V sociálních službách byl pak v historii ČR nejtragičtější požár v domově pro zdravotně postižené ve Vejprtech na Chomutovsku, kde v lednu 2020 zemřelo osm lidí, devátá oběť zemřela v dubnu 2020 v nemocnici, záchranáři tehdy ošetřili 30 lidí.