Web zpravodajského kanálu České televize ČT24 je nedostupný, čelí kybernetickému útoku. Ve čtvrtek to oznámila mluvčí televize Karolína Blinková. Mimo provoz byl také zpravodajský server Českého rozhlasu iRozhlas.cz. Mluvčí rozhlasu Jiří Hošna sdělil, že mohlo jít o napadení webu. V posledních dvou týdnech byly v Česku napadeny opakovaně státní weby. K útokům se přihlásila ruská hackerská skupina Killnet, která vyhrožovala i českým médiím. K aktuálním napadením webů médií se ale skupina zatím nevyjádřila.

Mluvčí České televize uvedla, že jde o takzvaný DDoS útok. Při něm se útočníci snaží vysokým množstvím přístupů na weby najednou přes více počítačů stránky zahltit. Česká televize podle Blinkové zaznamenává kybernetický útok zhruba od 13:15. „Naše ochranné mechanismy to zachytily. Ale potom náš externí poskytovatel měl technické výpadky ve své infrastruktuře a to doteď řešíme,“ řekla.

Před 19:00 postihl výpadek také iRozhlas.cz. „Příčiny zatím zjišťujeme. V současné době nemůžeme vyloučit žádné varianty, tedy ani kybernetický útok,“ sdělil Hošna. Kolem 20:30 už web znovu fungoval.

Ve středu byly nedostupné kvůli kybernetickému útoku weby ministerstva vnitra, včetně stránek policie i hasičů, a to od rána až zhruba do 14:00. Problémy měly kvůli napadení také stránky Českých drah. Rovněž minulý týden ve středu a čtvrtek bylo napadeno několik webů státu, například stránky vlády a Národního úřadu pro kybernetickou a informační bezpečnost (NÚKIB) nebo portál veřejné správy, který spravuje ministerstvo vnitra. Stejně jako dnes šlo o DDoS útoky.

K útokům ze středy a minulého týdne se přihlásila ruská skupina hackerů Killnet. Po středečním útoku na svém webu uvedla, že stejné napadení hrozí i českým médiím, pokud nepřestanou skupinu Killnet označovat za prokremelskou.

NÚKIB na zvýšené riziko kyberšpionáže a kyberútoků opakovaně upozorňuje v souvislosti se situací na Ukrajině, která nyní čelí ruské vojenské invazi. Česko Ukrajinu ve válce s Ruskem podporuje mimo jiné i dodávkami zbraní. Rusko vyhrožuje státům podporujícím Ukrajinu odvetou. NÚKIB nabádá organizace k ostražitosti proti nejčastěji používaným technikám útoků a k aktualizaci informačních systémů, aby nedocházelo ke zneužití známých zranitelností.