Internetové stránky ministerstva vnitra, policie, hasičů, Českých drah nebo Fakulty informačních technologií ČVUT jsou od středečního rána nedostupné.

„Tyto weby čelí hackerským útokům,“ potvrdila i mluvčí Národního úřadu pro kybernetickou a informační bezpečnost (NÚKIB) Alena Minxová. Stránky byly přetíženy takzvaným DDoS útokem, kdy se útočníci snaží vysokým množstvím přístupů na weby najednou přes více počítačů stránky zahltit.

K útokům se přihlásila ruská hackerská skupina Killnet. Jde o pokračující akci z minulého týdne.

„K únikům dat nedošlo. Pracujeme na tom, aby stránky ministerstva, policie i hasičů začaly co nejrychleji pracovat,“ uvedla ke středečním útokům mluvčí vnitra Klára Dubalová.

Killnet teď navíc hrozí i českým médiím. Na jejich telegramovém účtu se v noci na středu objevila výhrůžka. „Česká média, budete čelit stejnému osudu, pokud nás nepřestanete nazývat prokremelským projektem,“ napsali kyberzločinci.

Minulý týden bylo ve středu a ve čtvrtek napadeno několik státních stránek, například web NÚKIB nebo portál veřejné správy, který spravuje ministerstvo vnitra. Hackeři cílili i na stránky některých regionálních letišť nebo Českých drah.

Výhrůžka Killnetu.
Výhrůžka Killnetu.
Foto: Telegram